Oceń
Naukowcy z Tajwanu porównali historię medyczną ponad 800 tys. osób, które przeszły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 z grupą kontrolą ok. 3 mln osób, które nie chorowały na COVID-19. Wnioski na napawają optymizmem.
COVID-19 a choroby autoimmunologiczne
Przechorowanie COVID-19 nawet trzykrotnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczyca, celiakia czy cukrzyca typu 1 - wynika z badania tajwańskich naukowców pt. "Risk of autoimmune diseases in patients with COVID-19: A retrospective cohort study".
Choroby z autoagresji to takie, w których układ odpornościowy z jakichś przyczyn (stres, hormony, infekcja, zła dieta, zanieczyszczenia) zaczyna atakować własne komórki lub tkanki.
Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog, w rozmowie z PAP przyznała, że eksperci spodziewali się takich obserwacji od momentu pojawienia się pierwszych doniesień o autoimmunologicznym potencjale SARS-CoV-2. "Te choroby nie ujawniają się z dnia na dzień. Potrzeba czasu, żeby się rozwinęły i zostały zdiagnozowane. Niestety, ta liczba zgłoszeń znacząco teraz wzrasta, a trend ten będzie się utrwalać" – stwierdziła.
Choroby autoimmunologiczne to m.in.:
- choroba Hashimoto,
- choroba Gravesa-Basedowa,
- choroba Addisona,
- stwardnienie rozsiane,
- miastenia,
- celiakia,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
- bielactwo,
- łuszczyca,
- łysienie plackowate,
- cukrzyca typu 1.,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zesztywniające zapalenie stawów,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- twardzina układowa,
- zespół Sjorgena.
Nowo rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną jest zespół VEXAS.
Źródło: "Risk of autoimmune diseases in patients with COVID-19: A retrospective cohort study" R. Chang i in., EclinicalMedicine 2023
Oceń artykuł