Obserwuj w Google News

Mycoplasma wywołuje "atypowe zapalenie płuc". Może przebiegać skrycie

2 min. czytania
Aktualizacja 23.11.2023
23.11.2023 11:09
Zareaguj Reakcja

Mycoplasma pneumoniae wywołuje infekcje dróg oddechowych. Choroba wylęga się przez około 2-3 tygodnie. Może przerodzić się w "atypowe zapalenie płuc".

Mycoplasma pneumoniae
fot. ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER/East News

Mycoplasma pneumoniae to jedna z najmniejszych bakterii. Przenoszona jest drogą kropelkową. Przeważnie wywołuje niegroźne infekcje górnych dróg oddechowych, ale może też spowodować zapalenie płuc. Choroba wykluwa się zwykle przez 2-3 tygodnie.

Mycoplasma pneumoniae: objawy

Mycoplasma pneumoniae najczęściej powoduje zapalenie górnych dróg oddechowych i ostre zapalenie oskrzeli. Co kilka lat pojawiają się ogniska epidemiczne, chorują całe rodziny i skupiska ludzi, np. w szkołach, przedszkolach, internatach czy zakładach pracy. Liczba zachorowań jest większa jesienią i latem.

Objawy zakażenia mycoplasma pneumoniae to:

  • kaszel,
  • ból gardła,
  • katar,
  • stan podgorączkowy,
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi.

Gdy kaszel jest silny, duszący, a gorączka szybuje, trzeba być czujnym – może rozwijać się zapalenie płuc.

Objawy zapalenia płuc:

  • silny kaszel,
  • ból w klatce piersiowej,
  • gorączka,
  • ból głowy.

„Zapalenie płuc wywołane przez M. pneumoniae ma zwykle łagodny przebieg. Objawy narastają stopniowo, mniej gwałtownie niż w infekcjach wirusowych. Zapalenie płuc wywołane przez M. pneumoniae jest często określane jako „atypowe zapalenie płuc”” – czytamy w opracowaniu „Mykoplazma: przyczyny, objawy i leczenie mykoplazmozy” dr n. med. Magdaleny Rogalskiej z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, opublikowanym w serwisie „Medycyna Praktyczna”.

Mycoplasma pneumoniae: badania

Zapalenie płuc przeważnie rozpoznaje lekarz osłuchowo i potwierdza za pomocą RTG. W przypadku zakażenia mycoplasma pneumoniae sprawa nie jest oczywista.

„Typowe dla mykoplazmowego zapalenia płuc są znaczne nieprawidłowości na RTG płuc przy braku zmian osłuchowych” – zaznacza dr n. med. Magdalena Rogalska w opracowaniu.

Przydatny jest również test PCR z plwociny lub wymazu z gardła.

Mycoplasma pneumoniae: leczenie

Mycoplasma pneumoniae przeważnie wywołuje infekcje, które mają charakter samoograniczający się i nie wymagają podania antybiotyku.

W zapaleniu płuc i zakażeniu układu moczowo-płciowego stosuje się antybiotyki, zazwyczaj przez 10-14 dni.

Źródło: Radio ZET/mp.pl

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.