,

Małpia ospa w Polsce. Najnowsze dane NIZP-PZH

14.03.2023 14:35

Małpia ospa w Polsce monitorowana jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy. Ile dotychczas było przypadków małpiej ospy w Polsce? Są najnowsze dane.

NIZP-PZH
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Małpia ospa to choroba wywoływana przez ortopokswirusa, czyli łagodniejszą wersję wirusa ospy prawdziwej, którego całkowicie wyeliminowano z globu w 1980 roku. W ubiegłym roku epidemiologów zaniepokoił fakt rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza endemicznym terenem występowania choroby, czyli Afryką. Przypadki zachorowań odnotowano także w Polsce. Ile dokładnie? Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy opublikował najnowsze dane.

Ile było przypadków małpiej ospy w Polsce?

W 2022 roku odnotowano 213 przypadków małpiej ospy w Polsce, w 2023 na razie dwa - jeden w styczniu, drugi w lutym - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego.

Choć nazwa "małpia ospa" brzmi groźnie, choroba przeważnie przebiega łagodnie, a śmiertelność wynosi 1% (porównywalnie do COVID-19).

Objawy małpiej ospy to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • wysypka, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.

Zresztą do nazwy "małpia ospa" nie należy się przywiązywać. W listopadzie 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że nazwa jest stygmatyzująca i zaczyna używać nowego terminu określającego chorobę - "mpox".

"Obie nazwy będą używane jednocześnie przez rok, a następnie pojęcie małpia ospa zostanie wycofane" - przekazała WHO w oświadczeniu.

Źródło: PAP

Logo radiozet Dzieje się