,

Kraken jest już w Polsce. Jakie daje objawy?

24.01.2023 11:36

Kraken to nowy subwariant koronawirusa SARS-COV-2. Jakie są objawy zakażenia Krakenem? Na co zwrócić uwagę?

Kraken w Polsce
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Kraken to subwariant XBB.1.5 wariantu Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Po raz pierwszy został wykryty w USA w październiku 2022 roku. Światowa Organizacja Zdrowia okrzyknęła go najbardziej zaraźliwym ze wszystkich wariantów koronawirusa.

Jakie są objawy zakażenia Krakenem?

Kraken nazywany jest "superwariantem" koronawirusa SARS-CoV-2, ponieważ powstał z połączenia dwóch subwariantów Omikrona. Z badań Uniwersytetu Johna Hopkinsa wynika, że łatwiej łączy się z receptorem gospodarza od poprzednich wersji Omikrona. Kraken nie wywołuje cięższego przebiegu COVID-19 od innych wariantów koronawirusa, ale sprawniej omija układ odpornościowy i szybciej się rozprzestrzenia.

Z badań ZOE Health Study (dawniej COVID Symptom Study), projektu badawczego brytyjskiej firmy Zoe Limited wynika, że infekcja wywołana Krakenem przypomina przeziębienie. Dominują ból gardła i katar, rzadziej niż w pierwszych wersjach koronawirusa pojawiają się wysoka gorączka i mokry kaszel.

Objawy zakażenia Krakenem to:

  • ból gardła,
  • katar,
  • zatkany nos,
  • ból głowy,
  • kichanie,
  • kaszel suchy i mokry,
  • chrypka,
  • ból mięśni,
  • zaburzenia węchu.

"Mutacje COVID-19 doprowadziły do mniej poważnej choroby. Dzieje się tak, ponieważ wirus musi z czegoś zrezygnować, w tym przypadku ze swojej zdolności do wyrządzania szkody, aby przeżyć" - zauważają eksperci z Uniwersytetu Badawczego w Davis.

Problem jest inny. "Rosnąca liczba przypadków COVID-19 zwiększy presję na istniejące już systemy opieki zdrowotnej UE/EOG napięte przez współkrążenie wielu wirusów układu oddechowego (RSV, grypa sezonowa, inne koronawirusy itp.)" - czytamy w raporcie ECDC z 13 stycznia 2023 r.

W aptekach i przychodniach dostępne są testy combo, za pomocą których można sprawdzić, czy rozwijająca się infekcja to COVID-19, grypa czy RSV. Warto to zrobić, ponieważ na grypę dostępne są dedykowane leki na receptę, a zakażenie wirusem RSV u niemowląt i małych dzieci często wymaga hospitalizacji.

Źródło: ZOE Health Study, UC Davis Health, "Implications for the EU/EEA of spread of the SARS-CoV-2 Omicron XBB.1.5 sub-lineage" ECDC 2023

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.