Obserwuj w Google News

Kolejna pandemia może przynieść najgorszą chorobę w historii

1 min. czytania
06.11.2023 15:35
Zareaguj Reakcja

„Epidemia strachu” może się ziścić – ostrzegają naukowcy. Do listy patogenów o najwyższym potencjale pandemicznym amerykańskiego instytutu NIAID dodano właśnie rodzinę wysoce zaraźliwych paramyksowirusów.

Nipah/AFP/East News
fot. AFP/East News

Paramyksowirusy to rodzina ponad 75 wirusów, m.in. świnki, odry i paragrypy. W październiku 2023 r. rodzina paramyksowirusów została dodana do listy patogenów pandemicznych Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAD). Największy niepokój budzi wirus Nipah.

Kolejna epidemia przyjdzie z Indii?

Nipah to wirus odzwierzęcy, przenoszony przez świnie i nietoperze owocożerne. Można się nim zarazić poprzez skażoną żywność, przenosi się z człowieka na człowieka, a jego śmiertelność wynosi od 40 do 75%. Nie ma szczepionki ani specyficznego leczenia.

Objawy zakażenia wirusem Nipah to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • zaburzenia orientacji i świadomości,
  • fatalne w skutkach zapalenie mózgu.

– Wyobraźcie sobie, że pojawiłby się paramyksowirus tak zaraźliwy jak odra i równie śmiercionośny jak Nipah – przekazał w oświadczeniu dziennikarzom dr Michael Norris, adiunkt na Uniwersytecie w Toronto.

Nietrudno sobie to wyobrazić. To właśnie potencjał pandemiczny wirusa Nipah był inspiracją dla twórców filmu „Epidemia strachu” z 2011 roku.

Tym razem zagrożenie może nadejść z Indii, a konkretnie z okolic Kerali. To właśnie tam, we wrześniu 2023 r., wirus Nipah zaatakował po raz czwarty od 2018 r. Kerala to, zdaniem ekspertów, miejsce wprost idealne na narodziny nowej pandemii - stan tropikalny w procesie szybkiej urbanizacji i miejsce gwałtownej utraty drzew.

Źródło: Radio ZET/news.com.au/dailymail.co.uk