Koci covid dotarł do kolejnego kraju w Europie. Na Cyprze zabił tysiące zwierząt
Śmiertelny dla kotów szczep koronawirusa, który w tym roku mógł zabić tysiące tych zwierząt na Cyprze, dotarł właśnie do Wielkiej Brytanii. Od początku 2023 roku sprawa budzi emocje, ponieważ na Cyprze, zwanym „wyspą kotów”, z powodu kociego covid mogło umrzeć nawet 300 tys. zwierząt.

Cypr nazywany jest „wyspą kotów” z powodu zamieszkującej ją milionowej populacji tych zwierząt. Od początku roku z powodu kociego covidu – powodowanego przez szczep koronawirusa, który wcześniej nie był opisany, a najpewniej zapożyczył informacje genetyczne od wysoce zjadliwego koronawirusa psów – na wyspie mogła umrzeć nawet 1/3 populacji kotów. Choć cypryjscy weterynarze uspokajają, korygując tę liczbę do kilku tysięcy, to i tak skala problemu jest duża.
Teraz naukowcy stwierdzili koci covid u kota, który został przewieziony na Wyspy Brytyjskie. Kot, u którego wystąpiły objawy po pozytywnym wyniku testu, został odizolowany, przechodzi dalsze testy oraz leczenie.
Koci covid na Cyprze – koronawirus u kotów
Koronawirus, który powoduje tzw. koci covid, jest nowym szczepem hybrydowym istniejących już wcześniej koronawirusa kotów i koronawirusa psiego. Nazywany jest F-CoV-23 i wcześniej nie był opisany – naukowcy odkryli go dopiero w tym roku metodą sekwencjonowania po pobraniu od chorych cypryjskich kotów próbek płynu z brzucha i kręgosłupa. F-CoV-23 zawiera dużą część RNA z psiego wirusa pCCoV i jest też znany jako zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP).
FIP jest powszechny na całym świecie, ale nigdy nie był powodem do zmartwień przed pojawieniem się nowego szczepu koronawirusa, który, jak się oficjalnie szacuje, zabił co najmniej 8 tys. kotów w pierwszej połowie tego roku na Cyprze, ale liczba ta może sięgać nawet 300 tysięcy.
Nie jest jeszcze jasne, jak daleko rozprzestrzenił się F-CoV-23, jednak pierwszy przypadek w Wielkiej Brytanii u kota, który został przywieziony z Cypru, jest znaczący. Naukowcy ostrzegają, że istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii kociego covidu.
Leczenie kociego covid lekami dla ludzi
Koronawirusa u kotów można leczyć lekami stosowanymi u ludzi na covid. W sierpniu cypryjski rząd zgodził się na weterynaryjne stosowanie leku molnupiravir na SARS-CoV-2 u ludzi, który blokuje replikację koronawirusa i może skutecznie leczyć również na FIP.
Objawy zakażenia F-CoV-23. Czy jest ryzyko dla ludzi i psów?
Autorka badania nt. kociego koronawirusa F-CoV-23, dr Christine Tait-Burkard, uważa, że nowy wirus „wydaje się łatwo rozprzestrzeniać”. Nie ma jednak dowodów na to, że może on zarażać ludzi lub psy. Naukowcy uspokajają, że ryzyko zakażenia poza Cyprem jest niskie.
Objawy kociego covid (koronawirusa F-CoV-23) u zwierząt to:
- gorączka
- obrzęk brzucha
- osłabienie
- agresja.
Źródło: Radio ZET / Cyprus Mail