Obserwuj w Google News

Jeszcze jedno zaskakujące powikłanie COVID-19. Aż ciężko uwierzyć

2 min. czytania
15.03.2023 09:42
Zareaguj Reakcja

Naukowcy z Darthmouth College w amerykańskim Hanoverze odkryli kolejne niezwykłe powikłanie COVID-19. Studium przypadku opublikowali na łamach "Cortex".

Prozopagnozja
fot. Shuttestock

"COVID-19 może powodować problemy psychiczne, w tym utratę węchu i smaku, zaburzenia pamięci długotrwałej, zaburzenia mowy i trudności językowe oraz psychozę" - zauważają neuropsycholodzy Marie-Luise Kieseler i Brad Duchaine z Darthmouth College. Ale jest jeszcze jedno powikłanie, o którym mało kto słyszał, a już na pewno nie w kontekście COVID-19.

Problemy zdrowotne po COVID-19

28-letnia kobieta zgłosiła się do lekarza z powodu problemów z zapamiętywaniem twarzy. Anna jest artystką. Przed zachorowaniem na COVID-19 tworzyła portrety niemal z pamięci. Na modela zerkała najwyżej raz na 15-30 minut. Po przejściu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 musi spoglądać co chwilę. "W mojej głowie twarze są jak woda" - wyznała zdezorientowana kobieta lekarzom.

Neuropsycholodzy Marie-Luise Kieseler i Brad Duchaine z Darthmouth College poddali kobietę serii testów poznawczych. Badanie wykazało, że Anna cierpi na prozopagnozję - selektywne zaburzenie pamięci, zwane "ślepotą twarzy". Żeby sprawdzić, czy przypadek Anny nie jest odosobniony, badacze przejrzeli kwestionariusze ponad 50 innych pacjentów zmagających się z long covid. Okazało się, że od czasu infekcji faktycznie większości z nich trudniej jest zidentyfikować twarze.

O "ślepocie twarzy" pisaliśmy ostatnio kilkakrotnie. Najbardziej znanym pacjentem z prozopagnozją jest Brad Pitt. Przytaczaliśmy również historię 65-letniej Angielki, która na "ślepotę twarzy" cierpi od urodzenia. Z najnowszych badań naukowców z Harvard Medical School wynika, że problem jest większy niż podejrzewano - dotyka co 33. osobę na świecie.

Źródło: "Persistent prosopagnosia following COVID-19" Marie-Luise Kieseler, Brad Duchaine, Cortex 2023