Obserwuj w Google News

Setki osób zakażonych kryptosporydiozą. Choroba atakuje w Europie

2 min. czytania
07.11.2023 11:21
Zareaguj Reakcja

Setki europejskich turystów wracających z wakacji zostało zakażonych kryptosporydiozą. To jelitowa choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaki. Objawy mogą być bardzo silne. Jak rozpoznać zakażenie?

Kryptosporydioza atakuje w Europie
fot. EastNews/

Kryptosporydioza to choroba, która może objawiać się silną biegunką, nudnościami, gorączką, bólem brzucha. Okres wylęgania kryptosporydiozy wynosi około tygodnia: zwykle zaczyna się od wodnistej biegunki i kurczowego bólu brzucha. Zdarza się, że zakażenie przebiega bezobjawowo. Chorobę wywołują pierwotniaki z rodzaju Cryptosporidium. Dla niektórych osób zakażenie może być szczególnie niebezpieczne. W grupie ryzyka są głównie pacjenci z obniżoną odpornością, seniorzy i dzieci.

Zgodnie z danymi Krajowego Ośrodka Epidemiologii (CNE) w Madrycie, w 2023 roku w Hiszpanii odnotowano w blisko 3 tys. potwierdzonych przypadków kryptosporydiozy, z czego ponad 120 osób wymagało hospitalizacji. Jak informuje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ciągu ostatnich tygodni chorobę stwierdzono u ponad 600 turystów brytyjskich i irlandzkich, którzy spędzili wakacje w Hiszpanii.  W ocenie władz Irlandii jednym ze źródeł zakażeń były obiekty w popularnym nadmorskim kurorcie Salou w Katalonii.

Uwaga na wodę w hotelach

Źródłem zakażenia wśród urlopowiczów jest najczęściej woda pitna oraz woda w basenach hotelowych lub innych zbiornikach służących do rekreacji, np. w parkach wodnych. Turyści powinni unikać dodawania lodu do napojów. Należy też upewnić się, że woda jest zdatna do picia. Aby się chronić, warto również stosować specjalne filtry wodne. Irlandzkie służby zdrowia zaleciły turystom także niekorzystanie z wątpliwych pod względem czystości basenów hotelowych.

W przypadku wystąpienia objawów kryptosporydiozy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych. Po zakończonej terapii należy wykonać kontrolne badanie kału.

Źródło: Radio ZET/Medycyna Praktyczna/PAP