Obserwuj w Google News

Choroba X może pochłonąć 50 mln ofiar. Eksperci: kolejna pandemia już się czai

2 min. czytania
Aktualizacja 26.09.2023
26.09.2023 09:46
Zareaguj Reakcja

Dopiero odetchnęliśmy po covidzie, a naukowcy już zapowiadają, niestety, kolejną, jeszcze gorszą pandemię. Na razie nie wiadomo, jaki konkretny patogen może spowodować masowe zachorowania, ale przypuszcza się, że może on pochodzić od zwierząt. Brytyjscy eksperci ostrzegają przed „chorobą X”, która może zabić nawet 50 milionów osób.

Chorobę X spowoduje wirus odzwierzęcy
fot. Shutterstock

Eksperci ds. zdrowia twierdzą, że następna pandemia może przyćmić liczbę ofiar śmiertelnych spowodowanych przez COVID-19 – naukowcy z całego świata już przygotowują się na tzw. chorobę X. Ostrzegają, że COVID-19 jest tylko zapowiedzią tego, co może, a nawet z pewnością nadejdzie niebawem.

Choroba X będzie następna po COVID-19

Kate Bingham, która była przewodniczącą brytyjskiej grupy ds. szczepionek, ostrzegła, że następna pandemia może zabić co najmniej 50 milionów ludzi. W rozmowie z „Daily Mail” ekspertka powiedziała, że „mieliśmy mnóstwo szczęścia”, że COVID-19 nie był bardziej śmiercionośny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nazwała kolejną pandemię „chorobą X”, wielu ekspertów uważa, że już się ona gdzieś czai. Według WHO, po wybuchu epidemii na początku 2020 roku z powodu COVID-19 zmarło prawie siedem milionów ludzi. Kate Bingham ostrzega, że liczba ofiar śmiertelnych choroby X może być ponad siedem razy bardziej większa niż w przypadku covid.

Wirus powodujący chorobę X już istnieje

Brytyjska specjalistka ds. szczepionek sugeruje, że następna pandemia może być spowodowana wirusem, który już istnieje. Jej ostrzeżenie mrozi krew w żyłach.

Pandemia grypy w latach 1918-19 zabiła co najmniej 50 milionów ludzi na całym świecie, dwa razy więcej niż zginęło podczas I wojny światowej. Dziś możemy spodziewać się podobnej liczby ofiar śmiertelnych jednego z wielu wirusów, które już istnieją. Obecnie jest więcej intensywnie replikujących się i mutujących wirusów niż wszystkich innych form życia na naszej planecie razem wziętych – wyjaśnia Kate Bingham. I dodaje: – Oczywiście nie wszystkie z nich są groźne dla ludzi, ale wiele tak.

Naukowcy obserwują obecnie 25 rodzin wirusów, w każdej z nich są ich tysiące – i to one mogą przyczynić się do kolejnej pandemii. Ta liczba nie uwzględnia jeszcze wirusów, które mogą przenosić się z innych zwierząt na ludzi. Ekspertka podkreśla: – W przypadku covid zdecydowana większość osób zarażonych wirusem wyzdrowiała. Ale wyobraźmy sobie, że choroba X jest tak zakaźna jak odra, a wskaźnik śmiertelności wynosi 67 proc. jak w przypadku  wirusa Ebola. Gdzieś na świecie już replikuje się taki patogen i prędzej czy później ktoś zacznie chorować.

Chorobę X spowoduje wirus zwierzęcy?

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli już opracowywanie szczepionek przeciwko nieznanej „chorobie X”. Prace, które trwają w rządowym kompleksie laboratoryjnym Porton Down o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Wiltshire, prowadzi zespół ponad 200 naukowców.

Uważają oni, że kolejna pandemia może pochodzić od wirusów zwierzęcych, które są zdolne do zarażania ludzi i mogą szybko rozprzestrzeniać się na całym świecie. Naukowcy monitorują kilka patogenów wysokiego ryzyka, w tym ptasią grypęmałpią ospę i hantawirusa, chorobę przenoszoną przez gryzonie.

Prof. Jenny Harries, szefowa Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), uważa, że zmiany klimatyczne i wzrost liczby ludności zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej pandemii.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.