Obserwuj w Google News

Naukowcy rozstrzygnęli, które zioła działają w leczeniu boreliozy

3 min. czytania
Aktualizacja 30.11.2022
09.03.2020 12:07
Zareaguj Reakcja

Naukowcy wciąż szukają skutecznych metod leczenia boreliozy, w sytuacji, gdy antybiotyki nie działają. Właśnie opublikowali listę skutecznych ekstraktów ziołowych.

Borelioza: naukowcy już wiedzą, które zioła działają
fot. Shutterstock

Borelioza z Lyme to choroba, którą trudno zdiagnozować i trudno leczyć. Po rozpoznaniu boreliozy wdrażana jest antybiotykoterapia. Część ekspertów wskazuje jednak na fakt, że bakterie boreliozy wytwarzają tzw. formy przetrwalnikowe, oporne na działanie antybiotyków. W takich sytuacjach niezbędne jest wykorzystanie zasobów medycyny niekonwencjonalnej. Naukowcy właśnie opublikowali listę ziół, które działają w leczeniu boreliozy.

Borelioza - leczenie antybiotykami

Borelioza z Lyme to choroba wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorgferi, przenoszone przez kleszcze. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Lekarzy Chorób Zakaźnych, podstawą rozpoznania boreliozy jest rumień wędrujący. Jeśli rumień jest nietypowy albo nie występuje, a objawy sugerują boreliozę, wykonywane są badania na przeciwciała anty-Borrelia burgdorferi za pomocą testu ELISA, a w przypadku dodatniego wyniku testu ELISA lub wątpliwości, za pomocą testu Western-blot. Jednak zdaniem części ekspertów to za mało, ponieważ testy te często dają fałszywie ujemne wyniki, a diagnostyka powinna być poszerzona o specjalistyczne testy KKI (Krążące Kompleksy Immunologiczne) i LTT (Test Transformacji Limfocytów).

Po rozpoznaniu boreliozy wdrażana jest antybiotykoterapia. Aktualny schemat postępowania zakłada leczenie jednym z trzech antybiotyków: doksycykliną, cefuroksymem lub amoksycyliną. Natomiast część lekarzy, jak dr Piotr Kurkiewicz, gość Michała Figurskiego w audycji "NieZŁY pacjent w Radiu ZET", przekonuje, że bakteria B. burgdorgferi jest w stanie tworzyć tzw. formy przetrwalnikowe, które nie poddają się leczeniu antybiotykami.

Borelioza to podstępna choroba

Borelioza z Lyme, zwana również krętkowicą kleszczową jest chorobą obejmującą wiele narządów wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia (Borelia burgdorferi sensu lato), przenoszone przez kleszcze Ixodes. Borelioza obejmuje skórę, stawy, układ nerwowy i serce.

Dr Kurkiewicz choruje na boreliozę od 1995 roku, w tym czasie łącznie przez osiem lat leczony był antybiotykami, a badania wciąż wykazują obecność bakterii. Sprawa jest pilna, bo z danych zebranych przez Państwowy Zakład Higieny wynika, że w 1997 roku w Polsce odnotowano 656 przypadków zachorowania na boreliozę, w 2009 roku było ich ponad 10 tys., a w 2016 – już ponad 21 tys. przypadków!

Borelioza - zioła

Naukowcy od lat szukają nowych metod leczenia boreliozy. Zespół uczonych z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health School w Baltimore i California Center for Functional Medicine and Focus Health w Berkeley, doszli do wniosku, że naturalne ekstrakty roślinne mogą pomóc pacjentom z niezdiagnozowaną lub późno zdiagnozowaną boreliozą w walce z uciążliwymi objawami.

Uczeni porównali działanie 14 ekstraktów roślinnych z działaniem dwóch antybiotyków: doksycyliny i cefuroksymu. W testach in vitro wyszło, że ekstrakty z siedmiu roślin były bardziej skuteczne przeciwko bakteriom boreliozy niż antybiotyki.

Borelioza - zioła wykazujące działanie lecznicze:

 • orzech czarny (Juglans nigra),
 • koci pazur (Uncaria tomentosa),
 • piołun (Artemisia annua),
 • czystek kreteński (Cistus incanus),
 • tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis),
 • chinina z Ghany (Cryptolepis sanguinolenta),
 • rdest japoński (Polygonum cuspidatum).

Zioła, które wykazywały największy potencjał w leczeniu boreliozy, to chinina z Ghany i rdest japoński. Wyniki opublikowano we Frontiers in Medicine.

- To badanie dostarcza pierwszych przekonujących dowodów na to, że niektóre zioła mają silne działanie przeciwko bakteriom boreliozy, zwłaszcza na formy przetrwalnikowe, które są nie zostały zabite przez antybiotyki - powiedział współautor badania prof. Ying Zhang.

Jednocześnie naukowcy wskazali, które zioła, powszechnie uznawane za przydatne w leczeniu boreliozy, są bezskuteczne. Na "czarnej liście" znalazły się m.in.:

 • ekstrakt z pestek grejpfruta,
 • brodziuszka wiechowata (Andrographis paniculata),
 • ashwagandha,
 • stewia,
 • szczeć pospolita (Dipsacus fullonum).

A także inne substancje reklamowane jako remedium na boreliozę:

 • srebro koloidalne,
 • monolauryna,
 • peptyd przeciwdrobnoustrojowy LL37.

Posłuchaj podcastu

Źródło: medicalnewstoday.com