Obserwuj w Google News

Zgony na COVID-19. Wśród zaszczepionych umiera tylko jedna grupa

1 min. czytania
21.10.2021 13:45
Zareaguj Reakcja

Najnowsze włoskie badanie wykazało, że osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 na ogół nie umierają z powodu zakażenia koronawirusem, wyjątkiem są ludzie w zaawansowanym wieku, powyżej 80. roku życia, i bardzo schorowani. Szczepienia przeciw COVID-19, zwłaszcza wśród młodszych osób, są więc skuteczne.

Zgony na COVID-19 wśród seniorów
fot. Shutterstock

Raport specjalistów z Narodowego Instytutu Zdrowia we Włoszech dotyczący  zgonów na COVID-19 ujawnił, że wśród osób zaszczepionych umierali dotychczas na tę chorobę niemal wyłącznie seniorzy średnio w wieku 85 lat, cierpiący na ogół na pięć chorób przewlekłych. Najczęściej były to takie schorzenia współistniejące jak:

Wśród niezaszczepionych również najczęściej umierali ludzie starsi, ale ich średnia wieku była niższa i wynosiła 78 lat.

Reuters informuje, że w okresie od 1 lutego do 5 października przeanalizowane dane 38 tys. osób niezaszczepionych, 2 130 tych, którzy otrzymali jedna dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 oraz 1 440 osób w pełni zaszczepionych.

We Włoszech zaszczepiono dotąd 80 proc. populacji w wieku co najmniej 12 lat, czyli wśród osób, u których dopuszczono użycie szczepionki przeciwko COVID-19.

W Polsce w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w sumie ok. 50 proc. społeczeństwa (preparatami dwudawkowymi lub jednodawkowym).

Wciąż trwają badania nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepień przeciwko COVID-19 wśród dzieci w wieku 5-12 lat; ich wyniki powinny być znane już niebawem.

Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński