Zaburzenia psychiczne zwiększają ryzyko COVID-19. Dotyczy to też zaszczepionych
Zdrowie psychiczne może być jednym z czynników ryzyka COVID-19 – potwierdzają najnowsze badania. Niestety, w przypadku zabrzeń psychicznych, nawet szczepionka nie daje pełnej ochrony. Szczególnie narażona jest jedna grupa wiekowa

Żadna szczepionka nie chroni organizmu w stu procentach. Infekcje przełomowe, czyli atakujące konkretne grupy zaszczepionych pacjentów, mają miejsce również w przypadku wirusa SARS-CoV-2. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i San Francisco VA Health Care System dowiedli, że pacjenci poniżej 65. roku życia, którzy leczyli się psychiatrycznie, mają aż o 11 procent wyższe ryzyko zachorowania na COVID-19 niż ci, którzy nigdy nie zmagali się z zaburzeniami psychicznymi. Dolegliwości, które najbardziej zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia COVID-19, to zaburzenia psychotyczne, dwubiegunowe, adaptacyjne lub lękowe.
Dane zweryfikowano pod kątem wieku, rasy, płci, pochodzenia etnicznego i stosowania używek. Pod uwagę wzięto również stosowanie używek.
Najbardziej narażone są osoby powyżej 65 roku życia
W grupie badanych pacjentów ponad połowa oytrzymała co najmniej jedną diagnozę psychiatryczną w ciągu ostatnich pięciu lat. U ponad 14. procent z nich rozwinęło się przełomowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
– Częste występowanie przełomowych zakażeń u osób z zaburzeniami psychicznymi nie może byc tłumaczone jedynie czynnikami społeczno-demograficznymi lub istniejącymi wcześniej schorzeniami. Możliwe, że odporność po szczepieniu słabnie szybciej u osób z zaburzeniami psychicznymi i/lub osoby te mają mniejszą ochronę przed nowszymi wariantami szczepionki – komentuje dr Aoife O'Donovan z UCSF Weill Institute for Neurosciences i San Francisco VA Health Care System.
Ryzyko było największe w grupie osób powyżej 65. roku życia, które nadużywały substancji psychoaktywnych, o 23 proc. wyższe u osób z zaburzeniami o podłożu psychicznym i o 16 proc. wyższe w grupie osób z zaburzeniami dwubiegunowymi. W grupie osób z zaburzeniami lękowymi ryzyko rosło do 12 procent.
Wyniki badań dotyczą jedynie osób powyżej 65 roku życia, podobnych efektów nie zaobserwowano u młodszych pacjentów.
Źródło: santelog.com, medicaldialogues.in