Obserwuj w Google News

Woda w Odrze zagraża ludziom. Ekspert: staje się bombą biologiczną

2 min. czytania
12.08.2022 10:43
Zareaguj Reakcja

- Zanieczyszczona chemikaliami woda w Odrze zagraża ludziom i zwierzętom - ostrzega ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski i przekonuje, że woda w rzece "staje się bombą biologiczną". Co robić, by uniknąć niebezpieczeństwa? Wydano specjalne zalecenia.

Woda w Odrze
fot. Marek Ciak/East News

Sygnały o martwych rybach w Odrze dotarły do pracowników Wód Polskich 26 i 27 lipca. Codziennie w rzece znajduje się więcej śniętych i martwych ryb. Jak podał Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, ryby zmarły z powodu zanieczyszczenia wody chemikaliami. Sprawa została skierowana do prokuratury, a do mieszkańców i turystów zwrócono się z apelem, by nie wchodzili do rzeki.

W czwartek przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, a także resortów infrastruktury i obrony narodowej oraz Wód Polskich zorganizowali konferencję prasową nad Odrą w Cigacicach (lubuskie). Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewnił, że badania wody z Odry, w której doszło do masowego i niespotykanego na taką skalę śnięcia ryb, zostaną udostępnione w ciągu tygodnia.

Woda w Odrze zagraża ludziom i zwierzętom

- Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom. Zakażenia przenoszone tą drogą mogą stanowić poważne zagrożenie - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

Lekarz dodał, że w zaistniałej sytuacji zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska, chyba spełnione są kryteria stanu klęski żywiołowej, co wymaga nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem premiera Morawieckiego.

Grzesiowski odniósł się także do informacji, jaką podał portal rbb24, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody pobranej z Odry wysokie stężenie rtęci. Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb - pisze portal.

- Rtęć jest toksyczna szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita - napisał na Twitterze Grzesiowski.

"Ludzie nie powinni czerpać wody z rzeki"

Brandenburski minister środowiska Axel Vogel w wywiadzie dla telewizji rbb skrytykował politykę informacyjną Polski. "Tylko od osób trzecich i z mediów wiadomo, że na dużą skalę uwalniane są rozpuszczalniki, które mogą być odpowiedzialne za śmierć ryb. Należy zauważyć, że uzgodnione sposoby zgłaszania nie były przestrzegane, a co za tym idzie, nie dysponujemy wieloma informacjami, które powinniśmy mieć" – podkreślił minister środowiska.

"Niemieckie władze lokalne ogłosiły prewencyjny zakaz kąpieli w Odrze i w jej dopływach do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy. Ludzie nie powinni czerpać wody z rzeki i jej dopływów, łowić ryb, jeść tych ryb, jak również nie pozwalać zwierzętom z niej pić!" - zaapelował polski ekspert.

Źródło: PAP/Marta Stańczyk