Obserwuj w Google News

Wirus dengi i gorączka denga: chorują także Polacy. Objawy, leczenie

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
28.05.2020 13:57
Zareaguj Reakcja

Denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary w tropikalnych częściach świata. To nie znaczy, że nie występuje w Polsce. Według raportu PZH rocznie w Polsce na gorączkę denga choruje kilkadziesiąt osób, a na całym świecie notuje się ok. 50 milionów zachorowań. Czym jest denga? Jak rozpoznać objawy tej choroby?

Gorączka denga
fot. Shutterstock

Wirusa dengi, który jest przyczyną rozwoju gorączki denga, przenoszą komary zwane komarami tygrysimi z powodu zdobiących je białych i czarnych pasków. Komary te żyją w tropikalnych częściach świata, ale przypadki zachorowań na gorączkę denga obserwuje się niemal na całym świecie.

Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych, w tym ciężkich zaburzeń krzepnięcia i krwotoków.

Wirus dengi nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Denga jest najczęściej rozpoznawaną chorobą wśród turystów, również Polaków, którzy zgłaszają się do ośrodków medycyny tropikalnej z powodu gorączki po powrocie z terenów tropikalnych. Wyjątek stanowi Afryka subsaharyjska, gdzie wciąż przeważają przypadki malarii.

Wirus dengi: zakażenie

Komary przenoszące wirusa dengi aktywne są przede wszystkim za dnia, dobrze zaadoptowane do warunków miejskich, gdzie jako miejsca lęgowe wykorzystują niewielkie zbiorniki słodkiej wody, w tym wypełnione deszczówką wiadra, puszki, a nawet porzucone opony.

Choroba rozwija się po ukąszeniu przez zakażonego wirusem komara.

Gorączka denga: objawy

Objawy zakażenia wirusem dengi pojawiają się zwykle po kilku dniach (3-14) od ukąszenia przez zakażone gatunki komarów. Występuje gorączka o nagłym początku, ból głowy, bóle stawów i mięśni kończyn, wysypka na ciele (u mniej więcej połowy chorych), a także znaczne osłabienie. Czasami, choć nie zawsze, zakażeniu wirusem towarzyszą: zapalenie spojówek lub gardła oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Zdarza się, że u części chorych dochodzi do rozwoju postaci krwotocznej bądź wstrząsu. Objawy zaburzeń krzepnięcia obejmują wybroczyny na skórze oraz krwawienia z błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Zaburzenia pojawiają się najczęściej po kilku dniach choroby, po ustąpieniu gorączki. 

Gorączka denga: leczenie

Niestety nie ma leków przeciwwirusowych skutecznych przeciwko patogenom wywołującym dengę. Leczenie jest objawowe i polega na nawadnianiu organizmu, zbijaniu gorączki, łagodzeniu bólu i korygowaniu zaburzeń krzepnięcia krwi.

Nie ma szczepionki ani leków profilaktycznych przeciw wirusom dengi. Jednak przechorowanie dengi skutkuje wieloletnią odpornością przeciwko typowi wirusa dengi, który wywołał chorobę. Jest to wirus jeden z trzech, człowiek może więc zachorować na dengę aż cztery razy.

Denga w Polsce

Denga  występuje stale na obszarach tropikalnych i subtropikalnych w Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Południowej i Centralnej, w regionie Pacyfiku i w Afryce, a w ostatnich latach również krajach basenu Morza Śródziemnego (Francja, Włochy, Chorwacja). W Europie odnotowuje się zachorowania zawleczone przez podróżnych powracających z regionów stałego występowania choroby, są też pojedyncze przypadki rodzime.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Polski Zakład Higieny, w 2019 roku w Polsce zanotowano aż 55 przypadków gorączki denga, z czego aż 50 osób wymagało hospitalizacji. W 2018 roku takich przypadków było 30.

Z raportu wynika, że najwięcej przypadków dengi w 2019 roku zarejestrowano w województwie mazowieckim, było ich aż 27.

Wszystkie przypadki dengi w Polsce to przypadki zawleczone z innych krajów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gis.gov.pl; podyplomie.pl; medycynatropikalna.pl