Obserwuj w Google News

Kolejny wirus rozprzestrzenia się po świecie. Ma potencjał pandemiczny

1 min. czytania
24.05.2021 10:42
Zareaguj Reakcja

W cieniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 po świecie rozprzestrzenia się inny wirus, który może doprowadzić do pandemii. Jest już w 46 krajach - ostrzegają naukowcy.

Wirus H5N8
fot. Shutterstock

Nowy szczep wirusa ptasiej grypy H5N8 po raz pierwszy odkryto u kaczki w Chinach w 2010 roku. Do 2014 roku ogniska odnotowano w Japonii i Korei. W trakcie kolejnych dwóch lat H5N8 rozprzestrzenił się w Indiach, Rosji, Mongolii, Stanach Zjednoczonych i części Europy. Do 2020 roku ogniska choroby zgłoszono w 46 krajach.

Wirus H5N8 ma potencjał pandemiczny

Chińscy naukowcy Shi i Gao ostrzegają na łamach "Science", że H5N8 rozprzestrzenia się bardzo szybko. Co więcej, zaraportowano już także przypadki u ludzi - w grudniu 2020 roku wirusa wykryto u siedmiu pracowników rosyjskiej fermy drobiu.

Autorzy raportu - Shi z Chińskiego Pierwszego Uniwersytetu Medycznego w Shandong i Gao z Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom - byli jednymi z pierwszych naukowców, którzy opisali nowego koronawirusa SARS-CoV-2 na początku 2020 roku.

Badacze podkreślają, że w przypadku H5N8 nie jest za późno na podjęcie działań przeciwpandemicznych. Sugerują, że czujny nadzór nad fermami, żywymi targowiskami i dzikim ptactwem, wraz z wdrażaniem standardowych środków kontroli zakażeń, może spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, dając firmom farmaceutycznym czas na opracowanie szczepionki.

Źródło: medicalxpress.com, sciencealert.com