Obserwuj w Google News

WHO alarmuje: do wiosny COVID-19 zabije ponad 2 miliony osób

2 min. czytania
24.11.2021 13:50
Zareaguj Reakcja

Pandemia cały czas się rozpędza. Na COVID-19 chorują coraz młodsze osoby, a dla rosnącej liczby pacjentów zakażenie wirusem kończy się tragicznie. Umierają nawet małe dzieci. Największy wzrost liczby zachorowań i zgonów obserwuje się w Europie, mimo szczepień. WHO ostrzega: sytuacja jest bardzo poważna.

WHO alarmuje: do wiosny COVID-19 zabije ponad 2 miliony osób
fot. Shutterstock

Wirus SARS-CoV-2 mutuje i staje się coraz groźniejszy. Atakuje ludzi w różnym wieku, powoduje poważne powikłania i prowadzi do śmierci coraz większej liczby osób na całym świecie. Najciężej chorobę przechodzą niezaszczepieni pacjenci. To w ich przypadku najczęściej dochodzi do hospitalizacji. WHO podało najnowsze, pesymistyczne prognozy dotyczące pandemii.

Bilans śmierci wskutek pandemii przekroczy 2 miliony

Do wiosny w 53 państwach europejskich i środkowoazjatyckich może nastąpić 700 tys. zgonów z powodu Covid-19, a w skali świata bilans śmierci wskutek pandemii może wzrosnąć o 2,2 mln – ostrzega WHO Europe, cytowana we wtorek przez agencję Associated Press.

– Obecna sytuacja związana z pandemią Covid-19 w Europie i Azji Środkowej jest bardzo poważna. Przed nami trudna zima, ale nie powinniśmy być pozbawieni nadziei, ponieważ my wszyscy: rządy, służba zdrowia, osoby indywidualne, możemy podjąć zdecydowane działania w celu ustabilizowania sytuacji kryzysowej – powiedział dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor WHO na region Europy.

Dawka przypominająca szczepionki to priorytet

Aby zahamować pandemię, ważne jest przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 przez jak największą część światowej populacji. W Polsce od 2 listopada dawkę przypominającą szczepionki może przyjąć każdy dorosły obywatel.

Europejskie Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze podało komunikat, że dawka przypominająca szczepionki przeciw wirusowi SARS-Cov-2 powinna być uznana za priorytet w przypadku trzech najbardziej wrażliwych grup, takich jak:

  • osoby z osłabionym układem odpornościowym
  • pracownicy służby zdrowia
  • osoby powyżej 60. roku życia

We wcześniejszych oświadczeniach centrala WHO z siedzibą w Genewie podkreślała konieczność sprawiedliwego podziału preparatów do szczepień, wskazując na trudności z dostępem do szczepionek w biedniejszych państwach. W obliczu 4,2 tysięcy zgonów dziennie odnotowywanych w minionym tygodniu w regionie Europy i Azji Środkowej, WHO Europe wezwała społeczność międzynarodową do szczepień, właściwego dbania o higienę i przestrzegania zasad dystansu społecznego.

Możemy spodziewać się wysokiego lub skrajnego wysokiego obłożenia łóżek szpitalnych w 25 krajach oraz wysokiego lub skrajnie wysokiego zapotrzebowania na miejsca dla pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM) w 49 z 53 krajów od dziś do 1 marca 2022 roku – ostrzega europejski oddział WHO.

Źródło: PAP