Obserwuj w Google News

W jakiej kolejności pojawiają się objawy małpiej ospy?

3 min. czytania
Aktualizacja 01.06.2022
01.06.2022 12:32
Zareaguj Reakcja

Zakażenia małpią ospą zostały już potwierdzone w Europie i Stanach Zjednoczonych, a na całym świecie podejrzewa się coraz więcej jej przypadków. Eksperci zaczynają badać rozprzestrzenianie się choroby i jej znaczenie dla społeczeństwa. To ważne, by wiedzieć, w jakiej kolejności pojawiają się jej objawy.

Kolejność objawów małpiej ospy
fot. Schutterstock

Wirus małpiej ospy pochodzi od zwierząt zamieszkujących Afrykę Zachodnią i Środkową. Po raz pierwszy został odkryty u małp w 1958 roku, a pierwszy przypadek u człowieka odnotowano w 1970 roku. Choć choroba nim wywoływana zwykle ogranicza się do zwierząt, jak pokazały poprzednie epidemie, to może także przenosić się na ludzi (i działo się tak już wielokrotnie). W Europie potwierdzono ostatnio już kilkaset przypadków małpiej ospy, do tej pory jednak nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego – przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych w Europie jest łagodny lub umiarkowany.

Małpia ospa – jakie objawy pojawiają się na początku?

Wirus ospy małpiej ma bardzo długi okres inkubacji – pierwsze objawy choroby pojawiają się dopiero po około dwóch tygodniach od momentu zakażenia. W pierwszej kolejności wirus atakuje organy wewnętrzne. Jaka jest kolejność objawów?

  • Początkowe objawy ospy małpiej to objawy grypopodobne. Obejmują wysoką gorączkę (powyżej 38,5 st. C), bóle ciała, bóle głowy i zmęczenie.
  • Po pierwszych symptomach pojawia się powiększenie węzłów chłonnych (limfadenopatia).
  • Kolejne objawy, które pojawiają się po 1-3 dniach, to wysypka. Zwykle zaczyna się na twarzy (także w ustach), a następnie rozprzestrzenia na inne części ciała: dłonie, stopy, narządy płciowe. W kolejności pojawiają się plamki, grudki, pęcherzyki, krosty, a następnie strupki.

Wysypka utrzymuje się przez 2-4 tygodnie. Blizny po odpadnięciu strupów są bardzo głębokie, ale zanikają w okresie 1-4 lat.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

W przypadku wystąpienia objawów najlepiej jest skontaktować się z lekarzem. Należy jednocześnie maksymalnie ograniczyć kontakty z innymi osobami, by nie rozprzestrzeniać ewentualnego zakażenia. Polskie ministerstwo zdrowia zaleca skierowanie pacjenta do szpitala (z oddziałem zakaźnym), jeśli wystąpią:

  • Objawy: wystąpienie objawów typowych dla infekcji wirusowej – gorączka, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, ogólne rozbicie, osłabienie, miejscowe lub uogólnione powiększenie węzłów chłonnych – oraz pojawienia się zmian na skórze: krostki lub pęcherzyki, strupy, na skórze całego ciała, lub/i powierzchni dłoni i powierzchni podeszwy stóp (to odróżnia ją od ospy wietrznej),
  • W wywiadzie: kontakt z osobą podejrzaną lub chorą na ospę małpią albo mającą objawy podobne do ospy małpiej, podróż w ciągu 3 tygodni do krajów Afryki Zachodniej i Środkowej oraz krajów europejskich, w których potwierdzono przypadki ospy małpiej, kontakt z żywymi gryzoniami (szczury, wiewiórki), kontakt z materiałem biologicznym padłego zwierzęcia (szczury, wiewiórki).

Ministerstwo ogłosiło też decyzję o długiej kwarantannie dla osób chorych lub z kontaktu z małpią ospą.

Jak rozprzestrzenia się małpia ospa?

Ospa małpia jest przenoszona z osoby na osobę poprzez bliski kontakt – zakażenie odbywa się drogą kropelkową lub z krwią i wydzielinami w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną, przez śluzówki. Wymaga to długotrwałego kontaktu twarzą w twarz lub bliskiego kontaktu, w tym seksualnego.

Małpią ospą można zarazić się także poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi zwierzętami poprzez ich krew lub płyny ustrojowe (głównie są to: wiewiórki, króliki, ale również zakażone myszy czy szczury) albo w wyniku pogryzienia przez zakażone zwierzę. W Europie przenoszenie wirusa małpiej ospy tą drogą obecnie nie występuje.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Healthline / Gov.pl