Obserwuj w Google News

Ta grupa dzieci jest najbardziej narażona na PIMS

2 min. czytania
14.12.2021 13:31
Zareaguj Reakcja

PIMS (ang. Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome), czyli wielonarządowy zespół zapalny po COVID-19, jest coraz częściej rozpoznawany u młodych pacjentów. Naukowcy odkryli, jaka grupa jest szczególnie narażona na wystąpienie powikłań. 

Wiadomo, kogo najczęściej atakuje PIMS: nowe badania
fot. Shutterstock

Wieloukładowy zespół zapalny (PIMS) po zachorowaniu na COVID-19 może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Objawia się gorączką, bólem brzucha, zapaleniem spojówek, biegunką, wysypką, bólem mięśni i głowy. Symptomy PIMS mogą być różne u każdego dziecka. PIMS może wystąpić zarówno u dzieci, które przeszły COVID-19 ciężko, jak i po bezobjawowym przechorowaniu. W ciężkich przypadkach PIMS prowadzi do niewydolności narządów, dlatego ważna jest obserwacja dziecka, które chorowało na COVID-19. U jakich dzieci PIMS występuje najczęściej?

Na PIMS najczęściej chorują nastoletni chłopcy

Jak wynika z badań Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ryzyko wystąpienia u dziecka wieloukładowego zespołu zapalnego powiązanego z COVID-19 jest zależne zarówno od płci, jak i od wieku. To immunologiczne powikłanie po przebytym zakażeniu SARS-CoV-2 częściej dotyka nastoletnich chłopców.
Taki wniosek wynika z badań prowadzonych przez naukowców z trzech polskich uczelni oraz instytutu PAN, opublikowanych w grudniu br. w prestiżowym czasopiśmie „Scientific Reports”.
– Publikacja powstała w efekcie projektu badawczego, zainicjowanego m.in. przez specjalistów z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – prof. Leszka Szenborna i dr Kamilę Ludwikowską. Badania prowadzone są od maja 2020 r., a więc rozpoczęły się wkrótce po tym, gdy po raz pierwszy na świecie opublikowano opis PIMS – podaje komunikat.
Publikacja „Scientific Reports” zawiera opis przebiegu choroby w populacji 274 dzieci z PIMS w Polsce. Baza przypadków obejmuje jedynie stan na 20 lutego 2021 roku. Niestety od tego czasu liczba dzieci z potwierdzonym PIMS w Polsce wzrosła przynajmniej dwukrotnie.
Jak podkreślają badacze – Dotychczas zaobserwowano PIMS u ok. 650 dzieci. Cześć z tej liczby wymaga jeszcze dodatkowej weryfikacji, ale widzimy wyraźną zbieżność między występowaniem PIMS a szczytami kolejnych fal pandemii COVID-19 - powiedziała pierwsza autorka publikacji i koordynator badania dr Kamila Ludwikowska z Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

COVID-19 atakuje coraz więcej dzieci

Czwarta fala koronawirusa jest bardzo groźna dla najmłodszych. Dzieci przechodzą COVID-19 coraz ciężej i wielokrotnie potrzebują hospitalizacji. Według lekarki, w niektórych regionach kraju już widać wzrost liczby pacjentów pediatrycznych z wieloukładowym zespołem zapalnym.
– Na Dolnym Śląsku, gdzie obecna fala dotarła nieco później, spodziewamy się +wysypu+ PIMS za ok. 2-4 tygodnie. Dzieci chorują bowiem na PIMS ok. 2-8 tygodni od zakażenia SARS-CoV-2, a średnio po miesiącu – dodała lekarka.
Jak zaznaczyła dr Ludwikowska, z dotychczasowych badań wynika, że w Polsce przebieg choroby jest najczęściej lżejszy i obarczony mniejszym ryzykiem zgonu niż w USA i krajach zachodnio-europejskich. Odnotowano do tej pory trzy zgony, ponadto nie ma pewności, czy bezpośrednią ich przyczyną był PIMS.

Źródło: PAP