Obserwuj w Google News

Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Najnowsze dane. RAPORT

4 min. czytania
Aktualizacja 18.08.2021
17.08.2021 11:02
Zareaguj Reakcja

Jaki jest harmonogram szczepień na COVID-19 w Polsce? Jak znaleźć miejsce w kolejce po szczepionkę? Gdzie można się zaszczepić przeciwko COVID-19? Sprawdzaj na bieżąco ilość zaszczepionych osób, aktualizacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Tu znajdziesz informacje o szczepionkach, ich działaniu i efektach ubocznych. RAPORT specjalny jest codziennie aktualizowany.

Szczepienia na COVID-19 w Polsce
fot. Shutterstock

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Programu Szczepień najpierw zaszczepiono tzw. grupę zero, czyli pracowników ochrony zdrowia, którzy na co dzień stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. Następni w kolejce po szczepionkę są seniorzy, a także nauczyciele, policjanci, strażacy, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych. 

Jak działa szczepionka na COVID-19?

Szczepionka przeciw COVID-19 to jeden z najważniejszych elementów, dzięki któremu można powstrzymać epidemię. Jej działanie polega na wyzwalaniu w organizmie człowieka naturalnej produkcji przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Stymuluje także komórki odpornościowe, tak aby chroniły przed zakażeniem koronawirusem, a gdy do tego dojdzie, by przebieg choroby COVID-19 był łagodny i bez powikłań.

Rodzaje szczepionek na COVID-19

Polska zdecydowała się na przystąpienie do pięciu z sześciu umów zawartych przez Komisję Europejską na zakup szczepionek z wyprzedzeniem. 

Do Polski trafi kilka różnych szczepionek:

Szczepionki Pfizer, Moderna i CureVac to preparaty mRNA. Po podaniu szczepionki mRNA układ immunologiczny wytwarza odpowiedź, która uniemożliwia namnażanie się wirusa i chroni przed chorobą. Szczepionka nie zawiera aktywnego wirusa, który mógłby wywołać chorobę.  

Szczepionki Astra Zeneca i Johnson&Johnson to szczepionki wektorowe, które opierają się o wektory, czyli aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu.  

Obecnie (stan na 12.01.2021) w Polsce szczepi się wyłącznie szczepionkami firm Pfizer i Moderna, ponieważ tylko te dwie szczepionki zostały dopuszczone do obrotu w krajach Unii Europejskiej. W kolejce do zatwierdzenia czeka już szczepionka Astra Zeneca.

ZOBACZ:  Szczepionki na COVID-19 oparte na technologii mRNA - czy są skuteczne?

Harmonogram szczepień na COVID-19 

Dla kogo w pierwszej kolejności zarezerwowana jest szczepionka przeciwko COVID-19? Szczepionka jest dobrowolna i darmowa. Pierwsze dawki są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych, takich jak:

  • pracownicy służby zdrowia;
  • rodzice wcześniaków,
  • mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
  • seniorzy;
  • służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko;
  • nauczyciele. 

Od 27 grudnia 2020 roku szczepiono wyłącznie pracowników ochrony zdrowia i rodziców wcześniaków, był to tzw. etap zerowy (grupa zero).

ZOBACZ:  Szczepienia na COVID-19: harmonogram. Znamy konkretne daty 

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia i inne osoby z tzw. grupy pierwszej.  Szczepienia zarejestrowanych seniorów rozpoczną się 25 stycznia 2021 roku.

W etapie pierwszym, oprócz seniorów powyżej 70. i 80. roku życia, znajdują się również pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

Stopniowo szczepienia będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Przewidywany czas szczepienia można sprawdzić za pomocą kalkulatora szczepień.

ZOBACZ:  Powstał kalkulator kolejki szczepionkowej. Ilu Polaków jest przed Tobą?

Jak zapisać się na szczepienie na COVID-19?

Osoby chętne do przyjęcia szczepionki będą rejestrować się online (na dedykowanej stronie pacjent.gov.pl), przez infolinię (pod numerem telefonu 989) lub bezpośrednio u lekarza POZ.

  • Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na 2 wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany sms-em.
  • Po rejestracji i wyznaczeniu daty szczepienia pacjent zgłosi się do punktu szczepień, gdzie następnie przejdzie kwalifikację do szczepienia przeprowadzoną przez lekarza lub pielęgniarkę.
  • Następnie, jeśli kwalifikacja zakończy się pozytywnie, pacjent otrzyma pierwszą dawkę szczepionki.
  • Po upływie 3-4 tygodni można zgłosić się na ponowne szczepienie, już bez konieczności rejestracji.
  • Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień.

ZOBACZ:  Jak się zaszczepić na koronawirusa? Rejestracja i kwalifikacja

Gdzie można się zaszczepić na COVID-19?

Rejestrując się na szczepienie, zostanie zaproponowany punkt szczepień znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania. Listę punktów można sprawdzić na stronie:  www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien

Można wybrać placówkę spośród ponad 6 tys. dostępnych punktów szczepień.

Osoby niepełnosprawne lub niesamodzielne będą mogły skorzystać z mobilnych punktów szczepień.

ZOBACZ:  Mobilny punkt szczepień na COVID-19. Kto może skorzystać? Na czym polega?