Co może świadczyć o tym, że przeszliśmy już COVID-19?
Zakażenie Omikronem powoduje nie tylko typowe dla koronawirusa objawy związane z układem oddechowym, ale także sporo nietypowych, które mogą pojawić się na przykład na skórze. Symptomy skórne mogą być jedynym znakiem, że chorowało się na COVID-19. Nie tylko zresztą one. Co jeszcze świadczy o przebyciu COVID-19?

- COVID-19 – co świadczy o przechorowaniu koronawirusa?
- 6 objawów Omikrona widocznych na skórze
- Jak sprawdzić, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem?
Omikron, który aktualnie dominuje już na świecie, jest najbardziej podstępnym ze znanych dotychczas wariantów koronawirusa. Nie dość, że bardzo łatwo się roznosi, to wygląda na to, że zakażenie nim ma niemal nieograniczoną liczbę objawów. Oprócz w miarę typowych dla koronawirusa symptomów dotyczących układu oddechowego, które przypominają przeziębienie (katar, ból głowy, przeziębienie), daje też objawy ze strony układu pokarmowego, a także nawet 6 rodzajów zmian, jakie mogą pojawić się na skórze.
COVID-19 – co świadczy o przechorowaniu koronawirusa?
Jak oceniają eksperci, zakażenie Omikronem objawia się zwykle łagodniej w porównaniu z poprzednimi wariantami wirusa (np. Alfą czy Deltą), zwłaszcza u osób zaszczepionych, które też mogą zostać zainfekowane. Wielu zarażonych może nie wykazywać żadnych objawów i być nieświadomych, że roznoszą chorobę. Inni są tylko lekko chorzy (przeziębienie, katar, ból głowy, zmęczenie) – czasem nie aż tak, żeby się testować. Co, poza typowymi objawami, może świadczyć o przebyciu COVID-19?
- Nietypowe wypadanie włosów – badanie opublikowane w „The Lancet” wykazało, że 22 proc. pacjentów cierpi na wypadanie włosów w ciągu sześciu miesięcy po zakażeniu, przy czym kobiety są bardziej narażone.
- Problemy z żołądkiem – choć koronawirus jest chorobą układu oddechowego, to nie każdy kaszle lub ma duszności, a u niektórych pierwszym i jedynym objawem zakażenia może być biegunka. Mają ją częściej osoby z osłabionym układem odpornościowym. Eksperci z John Hopkins Hospital zauważyli, że około 20 proc. osób może mieć biegunkę krótko po zakażeniu.
- Zapalenie spojówek – infekcje oczu mogą być objawem wirusa, ale nie jest to bardzo częsty objaw.
- Wysypki skórne – specjaliści zidentyfikowali aż 6 rodzajów zmian na skórze.
6 objawów Omikrona widocznych na skórze
Specjaliści tworzący projekt ZOE Covid zidentyfikowali aż 6 zmian, które mogą pojawić się na skórze w wyniku infekcji Omikronem. Coraz częściej osoby, u których testy na obecność wariantu Omikron dały wynik pozytywny, zgłaszają takie objawy, jak:
- covidowe palce – palce u stóp są bolesne, swędzą, mają kolor czerwony, a nawet fioletowy, czasami pojawia się także wysypka, mogą pojawić się pęcherze i opuchlizna (ten objaw był znany już przy wcześniejszych wariantach koronawirusa)
- spierzchnięte usta – skóra na wargach może pękać, pojawia się ból
- suchość skóry – występuje głównie na klatce piersiowej i szyi, zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, przypomina egzemę, wysypka jest zazwyczaj różowa i bardzo swędząca, często utrzymuje się jeszcze długo po infekcji
- kłująca wysypka – pacjenci przyrównują ten objaw do kłującego gorąca (jak po oparzeniu), zwykle wysypka pojawia się na małych obszarach ciała, najczęściej na dłoniach, stopach i łokciach, choć może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, zmiany swędzą i mogą utrzymywać się przez kilka dni, a nawet tygodni
- wysypka pokrzywkowa – na skórze wyczuwalne są nierówności, przypomina właśnie pokrzywkę
- wysypka typu chilblain – często pojawia się u młodych osób, na skórze powstają zgrubienia w kolorze czerwonym lub fioletowym, zmiany są bolesne.
Jak sprawdzić, czy przeszliśmy zakażenie koronawirusem?
Wypadanie włosów czy zmiany skórne w przebiegu COVID-19 mogą utrzymywać się nie tylko w czasie trwania infekcji, ale również po wyzdrowieniu. Warto też pamiętać, że nie każda zmiana skórna czy nadmierne wypadanie włosów oznacza przebyte zakażenie Omikronem, a także że nie każde zakażenie musi się wiązać z wystąpieniem wysypki czy innych symtomów. Natomiast pojawienie się któregoś z opisanych wyżej objawów może być sygnałem, że należy się zbadać pod kątem zachorowania na COVID-19.
Jeśli chcesz się przekonać, czy chorowałeś już na COVID-19, najlepiej wykonać test na obecność przeciwciał. To najpewniejszy sposób.
Źródło: Deseret News / The Express / Jerusalem Post