Obserwuj w Google News

SARS: objawy, leczenie zakażenia wirusem SARS

2 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
07.01.2020 13:20
Zareaguj Reakcja

Wiele osób wciąż pamięta, jak drastyczna była epidemia SARS w latach 2002-2003. Wtedy z powodu zakażenia wirusem SARS i rozwinięcia się zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej zmarło na świecie wiele osób. Choć od tamtych wydarzeń minęły lata, to SARS wciąż budzi postrach. Dowiedz się, jak objawia się SARS, jak dochodzi do zakażenia i jak wygląda leczenie tej choroby.

Wirus SARS
fot. Shutterstock

SARS, czyli zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej to ciężka choroba wirusowa wywoływana koronawirusem SARS. 

Epidemia SARS miała miejsce na przełomie lat 2002–2003. Wtedy w ciągu kilku miesięcy odnotowano ponad 8 tysięcy zachorowań na całym świecie, a śmiertelność u chorych na SARS wynosiła prawie 10 proc. Najwięcej przypadków SARS notowano w Chinach, Hongkongu, Singapurze, Tajwanie. 

Dzięki szybkiej reakcji międzynarodowych służb sanitarno-epidemiologicznych epidemię SARS w populacji ludzkiej udało się opanować.

Od 2008 roku nie zanotowano nowych zachorowań na SARS.

SARS: przyczyny

Pierwotnym źródłem wirusa SARS było zwierzę, ale do tej pory nie rozpoznano, który gatunek zwierząt zapoczątkował epidemię SARS. Wiadomo natomiast, że wirus przeniósł się ze zwierząt na ludzi, a następnie drogą kropelkową i poprzez dotyk rozprzestrzeniał się w coraz większej grupie osób. 

Wirus dostaje się do płuc, gdzie uszkadza komórki pęcherzyków płucnych i powoduje ostrą niewydolność oddechową. Do zakażenia wirusem SARS dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą (dotyk), drogą kropelkową (przez ślinę, kaszel, kichanie). Wirus może również przenosić się w aerozolu powstającym w systemach wentylacyjnych zabudowań.

SARS: objawy 

Objawy SARS występują po 3-7 dniach od zakażenia wirusem. 

Na początku pojawiają się objawy grypopodobne, takie jak gorączka z dreszczami, bóle głowy, uczucie zmęczenia, bóle mięśniowe, złe samopoczucie, brak apetytu, czasami nudności, wymioty. 

Objawy podobne do grypy utrzymują się przez kilka dni (do tygodnia), a następnie dochodzi do gwałtownego pogorszenia się stanu zdrowia w wyniku rozwoju zapalenia dolnych dróg oddechowych. Ta ostra faza charakteryzuje się kaszlem, dusznością i niewydolnością oddechową.

Stan osoby chorej na SARS pogarsza się bardzo szybko, dlatego, jeśli wystąpią wskazane objawy, należy wezwać karetkę lub zgłosić się na oddział ratunkowy do szpitala. 

SARS: diagnozowanie

SARS, zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej można podejrzewać u osób, które w ostatnim czasie podróżowały do Azji Południowo-Wschodniej i u których występują opisane wyżej objawy.

Zakażenie wirusem SARS potwierdza się na podstawie badania próbki krwi i wykrycia w niej przeciwciał powstałych w wyniku kontaktu z wirusem, badania materiału genetycznego wirusa SARS w próbkach plwociny lub krwi, lub izolacji wirusa z materiału biologicznego pobranego od chorego.

SARS: leczenie

Leczenie SARS jest objawowe. Chorzy muszą przebywać w szpitalu na oddziale intensywnej terapii, ponieważ rokowanie w SARS jest poważne, a śmiertelność sięga nawet 10 proc. wśród wszystkich chorych - głównie wśród osób starszych. 

Leczenie opiera się na ograniczaniu stanu zapalnego w płucach poprzez podawanie glikokortykosteroidów i podtrzymywaniu funkcji układu oddechowego nawet poprzez wentylację mechaniczną.

Większość osób, które przebyły SARS, wraca do pełni zdrowia w ciągu roku. Niestety u mniej więcej 30 proc. chorych dochodzi do rozwoju trwałych powikłań, w tym upośledzenia wydolności układu oddechowego, uszkodzenia wielonerwowego i uszkodzenia mięśni.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.