Obserwuj w Google News

Przeciwciała lamy pomogą w walce z koronawirusem?

1 min. czytania
05.05.2020 10:43
Zareaguj Reakcja

Przeciwciała lamy posłużyły naukowcom do stworzenia nowego przeciwciała, neutralizującego białko koronawirusa SARS-CoV-2. Odkrycie może pomóc w walce z pandemią.

Przeciwciała lamy mogą posłużyć w walce z koronawirusem
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin wykorzystali przeciwciała lamy do stworzenia nowego przeciwciała, które może pomóc w walce z koronawirusem SARS-CoV-2. W warunkach laboratoryjnych nowe przeciwciało łączy się z tzw. białkiem szczytowym, odpowiedzialnym za wnikanie wirusa do organizmu. Badacze planują teraz rozpocząć testy przedkliniczne na zwierzętach, żeby jak najszybciej sprawdzić działanie nowego przeciwciała u ludzi.

- Szczepionki należy podawać na miesiąc lub dwa przed ewentualnym zakażeniem. Przeciwciała można również wykorzystać do leczenia osoby, która zachorowała, żeby zmniejszyć nasilenie choroby - powiedział prof. Jason McLellan z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin, współautor raportu.

Przeciwciała lamy - dlaczego akurat te?

Wielbłądowate (wielbłądy, lamy, alpaki) po kontakcie z patogenem wytwarzają dwa rodzaje przeciwciał: jedno podobne do przeciwciał ludzkich i drugie, znacznie mniejsze, które ma tylko około jednej czwartej średnicy. Te mniejsze, zwane przeciwciałami jednodomenowymi lub nanociałami, można stosować w inhalatorze.

- To czyni je naprawdę interesującymi jako potencjalny lek na patogen układu oddechowego, ponieważ dostarczasz go bezpośrednio do miejsca infekcji - wyjaśnił Daniel Wrapp, drugi autor artykułu.

Naukowcy podkreślają, że to jedno z pierwszych przeciwciał, o których wiadomo, że neutralizują SARS-CoV-2.

Źródło: medicalxpress.com