Obserwuj w Google News

Seniorzy są bardziej podatni na ponowne zakażenie koronawirusem

2 min. czytania
23.03.2021 17:52
Zareaguj Reakcja

Z badań opublikowanych w ''The Lancet'' wynika, że większość osób, które przeszły COVID-19, jest chronionych przed ponownym zakażeniem przez co najmniej kilka miesięcy, ale seniorzy są bardziej podatni na powtórną infekcję.

MAREK LASYK/REPORTER
fot. MAREK LASYK/REPORTER

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Danii i Szwecji (Staten Serum Institut, Uniwersytet w Kopenhadze, European Centre for Disease Prevention and Control) sugerują, że ponowne zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są rzadkie, a odporność może trwać co najmniej sześć miesięcy

Analiza skupiła się na oryginalnym szczepie koronawirusa, nie dokonano oceny wariantów wirusa. 

Wcześniejsza infekcja chroni większość ludzi przed ponownym zakażeniem

Dane zebrano w ramach krajowej strategii badań COVID-19 w Danii. W roku 2020 przebadano ponad dwie trzecie populacji (69 proc., 4 miliony osób). Bezpłatne, ogólnokrajowe testy PCR - dostępne dla każdego, niezależnie od objawów - są jednym z głównych filarów duńskiej strategii zwalczania COVID-19.

Naukowcy wykorzystali dane dotyczące pierwszej i drugiej fali do oszacowania ochrony przed ponownym zakażeniem pierwotnym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2. Stosunki dodatnich i ujemnych wyników testów zostały obliczone z uwzględnieniem różnic w wieku, płci i czasu od zakażenia.

Wśród osób, które miały COVID-19 podczas pierwszej fali między marcem a majem 2020 r., tylko 0,65 proc. (72 z 11 068) ponownie uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali od września do grudnia 2020 r. Wskaźnik infekcji był pięciokrotnie wyższy wśród osób, które w drugiej fali miały pozytywny wynik testu, po uprzednim wyniku negatywnym - na poziomie 3,3 proc. (16 819/514 271). 

Ponowne zakażenie koronawirusem częstsze u seniorów

Stwierdzono, że starsze osoby są bardziej narażone na ponowne zakażenie, przy czym 0,88 proc. (17/1931) osób w wieku 65 lat lub starszych, które były zakażone podczas pierwszej fali, ponownie były dodatnie w drugiej fali. Wśród osób w wieku 65 i więcej lat, które wcześniej nie chorowały na COVID-19, 2,0 proc. (1866/93 362) uzyskało wynik pozytywny podczas drugiej fali.

Podobne wyniki uzyskano w alternatywnej analizie kohortowej, w której dane z badań prawie 2,5 miliona osób zostały ocenione w celu określenia wskaźników ponownych zakażeń podczas całej epidemii, a nie tylko podczas drugiej fali.

Autorzy podkreślają, że ochrona osób starszych - w tym dystans społeczny i szczepienia - są niezbędne, nawet jeśli miały one już zdiagnozowany COVID-19. Osoby w wieku powyżej 65 lat są bardziej narażone na ponowne zakażenie COVID-19, z zaledwie 47 proc. ochroną w porównaniu z 80 proc. w przypadku osób młodszych. 

ZOBACZ:

Źródło: PAP