Pandemia a długość życia. Tak źle nie było od II wojny światowej.
W wyniku pandemii koronawirusa znacznie skróciła się oczekiwana długość życia w krajach Europy i USA. Naukowcy podali niepokojące dane.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na pogorszenie jakości i długości życia w wielu krajach. Jak wynika z badań naukowców z Leverhulme Centre for Demographic Science na Uniwersytecie Oksfordzkim, opublikowanych na łamach czasopisma „International Journal of Epidemiology”, w krajach Zachodu mamy do czynienia z największym od czasów II wojny światowej spadkiem długości życia.
Naukowcy analizowali dane znajdujące się w rejestrach zgonów z poprzedniego roku. W badaniu wykorzystano informacje o zmarłych w krajach europejskich, ale także Chile i USA. Okazuje się, że średnia długość życia zmniejszyła się w aż 27 państwach. W 22 z nich spadła o co najmniej pół roku.
Jak powiedział współautor badań José Manuel Aburto – W takich krajach Europy Zachodniej, jak Hiszpania, Anglia i Walia, Włochy, Belgia taki spadek przewidywanej średniej długości życia w jednym roku w momencie narodzin był ostatnio obserwowany podczas II wojny światowej.
Największy spadek oczekiwanej długości życia: USA
Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w USA, gdzie naukowcy zauważyli najwyższy spadek oczekiwanej długości życia. Wskaźniki w 2020 roku zmniejszyły o 2,2 w stosunku do 2019 r. Zaraz po Stanach znalazła się Litwa (1,7).
Spadek długości życia – kto jest narażony na wcześniejszą śmierć?
Według badań spadek średniej długości życia jest bardziej zauważalny w przypadku mężczyzn. Jak tłumaczy dr José Manuel Aburto – Średnia długość życia zmniejszyła się o ponad rok dla kobiet w ośmiu krajach oraz dla mężczyzn w jedenastu krajach.
Należy wziąć pod uwagę fakt, że dotychczas mieliśmy do czynienia ze wzrostem długości życia o rok co około 5 lat w każdym z tych krajów – dodaje.
Jak wyjaśnia drugi autor bbadania, dr Ridhi Kashyap – naukowcy byli świadomi, że liczby mogą być nieadekwatne do rzeczywistości z powodów takich jak m.in. źle przeprowadzone testy na obecność koronawirusa.
Źródło: PAP