Obserwuj w Google News

Omikron podwariant BA.5 wywołuje inne objawy niż pozostałe warianty

2 min. czytania
Aktualizacja 14.07.2022
14.07.2022 14:42
Zareaguj Reakcja

Nowy podwariant omikronu BA.5 jest odpowiedzialny za coraz większą liczbę zakażeń w Europie. Dowiedz się, jakie są objawy zakażenia wywoływane przez ten podwariant. 

Objawy zakażenia omikronem BA.5
fot. Shutterstock

COVID-19, choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2, może się różnić przebiegiem i objawami. Te ostatnie zależą m.in. od wariantu wirusa. Tak jak on się zmienia, tak zmienia się sama choroba i jej objawy. Aplikacja Zoe Covid Study, opracowana w Wielkiej Brytanii do badań epidemiologicznych COVID-19, pozwala ustalić, jakie symptomy są charakterystyczne dla konkretnego podwariantu.

Okazuje się, że zakażenia wywołane przez nowy podwariant omikronu BA.5, który obecnie odpowiada za większość zakażeń, różnią się objawami od zakażeń wywołanych przez inne wcześniejsze podwarianty.

Jakie objawy są najczęstsze w zakażeniu wywołane przez podwariant BA.5?

Według najnowszych danych z aplikacji Zoe Covid Study jednym z najwcześniejszych objawów wirusa jest obecnie ból głowy. Pojawił się on u 69 proc. chorych, biorących udział w badaniu. Objaw ten dotąd był mniej znanym objawem COVID-19 w porównaniu z objawami, takimi jak kaszel, gorączka czy utrata węchu.

Ból głowy może mieć umiarkowany lub silny charakter i objawiać się w postaci pulsowania, ucisku lub kłucia po bokach głowy. Ból ten pojawia się na samym początku choroby i może trwać od 3 do 5 dni, ale zdarza się, że dłużej. Nie zawsze skuteczne są też w jego uśmierzaniu środki przeciwbólowe.

Przy zakażeniu nowym podwariantem BA.5 mogą się pojawić się też inne objawy, takie jak:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: inews.com/ express.co.uk/ gazeta.pl