Obserwuj w Google News

Omikron może wywołać krup u dzieci. Po czym poznać tę chorobę?

1 min. czytania
Aktualizacja 06.07.2022
06.07.2022 15:14
Zareaguj Reakcja

Krup – choroba, na którą chorują małe dzieci – może być wywołana przez różne wirusy, w tym przez Omikrona (jeden z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2).

Krup u dzieci
fot. Shutterstock

Omikron, jeden z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, może powodować u dzieci krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani – tak wynika z badań, których wyniki zostały opublikowane w „JAMA Network” przez amerykańskich naukowców z Minneapolis (USA).

Krup, czyli podgłośniowe zapalenie krtani, to choroba zakaźna, wywoływana przez różne wirusy, m.in. wirusy grypy lub paragrypy, wirusy RSV, rinowirusy, enterowirusy, a także przez koronawirusy, w tym przez Omikrona, jeden z wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Z obserwacji badaczy wynika, że wymagające leczenia szpitalnego podgłośniowe zapalenie krtani o wiele częściej zdarzało się w okresie, gdy pojawił się Omikron, niż wtedy, gdy występował wariant Alfa lub inne odmiany SARS-CoV-2.

To nie jedyne badanie, które wykazało, że koronawirusy mogą wywoływać tę chorobę. Inne badanie z 2005 r., którego współautorem był prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, wykazało, że jednym z patogenów, które wywołują krup oraz zapalenie oskrzelików u dzieci jest koronawirus HCoV-NL63.

Krupem można zarazić się drogą kropelkową. Na chorobę tę chorują głównie małe dzieci, do 5. roku życia. Częściej chłopcy niż dziewczynki.

Objawy krupu to:

Źródło: PAP Zbigniew Wojtasiński