Obserwuj w Google News

Omikron (Omicron): objawy zakażenia. Na co zwrócić uwagę?

1 min. czytania
Aktualizacja 29.11.2021
29.11.2021 12:38
Zareaguj Reakcja

Do Europy dotarł już nowy, silnie zakaźny wariant koronawirusa. Zakażenia wariantem Omikron (Omicron) wykryto za polską granicą, m.in. w Niemczech i w Czechach. Zdaniem ekspertów rozpoznanie zakażeń tym wariantem w Polsce, to kwestia czasu. Jakie są objawy zakażenia wariantem Omikron (Omicron)? WYJAŚNIAMY.

Kirill Braga/SPUTNIK Russia/East News
fot. Kirill Braga/SPUTNIK Russia/East News

Omikron (Omicron) to nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Ten ''superwariant'' może być nawet o 500 proc. bardziej zakaźny niż pierwotny szczep koronawirusa (Alfa). Zdaniem ekspertów Omikron częściej wymyka się odpowiedzi układu odpornościowego, niż poprzednie mutacje.

Po raz pierwszy wariant Omikron zidentyfikowano 11 listopada w Botswanie, potem w Australii, w Izraelu, dziś jest już w Europie, między innymi w Belgii, Niemczech, Czechach, Austrii i we Włoszech.

Wykrycie tego wariantu w Polsce to zdaniem specjalistów tylko kwestia czasu. Jak rozpoznać zakażenia wariantem Omikron?

Omikron (Omicron): objawy zakażenia

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie powiedziała w rozmowie z Polską Agencją prasową, że pojawiły się już pierwsze informacje na temat objawów zakażenia wariantem Omikron (Omicron) przekazane przez afrykańskich lekarzy.

Objawy chorobowe po zakażeniu są stosunkowo łagodne, przypominają przeziębienie. Nie ma też charakterystycznych dla wcześniejszych wersji wirusa utraty węchu i smaku.

Doktor Angelique Coetzee z RPA wymienia natomiast, że symptomy występujące u zakażonych wariantem Omikron (Omicron) to:

  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • drapanie w gardle.

WHO poinformowała, że "u osób zaszczepionych przeciw COVID-19 możliwe są przypadki zakażenia (wariantem Omicron - przyp. red.), ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie". 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP