Obserwuj w Google News

Omikron: 5 znaków ostrzegawczych. Te objawy są niebezpieczne

2 min. czytania
Aktualizacja 14.01.2022
14.01.2022 16:50
Zareaguj Reakcja

Nie tylko chrypka, katar, ból głowy — zakażenie Omikronem może wywoływać groźne dla zdrowia objawy. Powstała lista objawów, które mogą wskazywać na ciężki przebieg zakażenia. Sprawdź, które symptomy powinny niepokoić. Co robić, gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem?

MIGUEL MEDINA/AFP/East News
fot. MIGUEL MEDINA/AFP/East News

Wariant koronawirusa Omikron (Omicron) rozprzestrzenia się na świecie coraz szybciej. Pierwszy przypadek zakażenia Omikronem wykryto 11 listopada 2021 roku w Bostwanie, a dziś wiadomo, że Omikron najprawdopodobniej wyprze dominujący do niedawna wariant Delta. 

Zakażonych Omikronem przybywa, zwiększa się też lista objawów, jakie wywołuje Omikron. Niektóre z nich są naprawdę groźne.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wyróżniły pięć objawów, które wskazują na to, że osoba zakażona Omikronem może potrzebować pilnej pomocy medycznej.

Objawy, które powinny niepokoić:

  1. problemy z oddychaniem,
  2. uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej,
  3. nagłe uczucie zmieszania przypominające delirium (pobudzenie, problem ze skupieniem uwagi, dezorientacja),
  4. blada, szara lub niebieskawa skóra, usta lub paznokcie,
  5. niemożność obudzenia się (trudności ze wstawaniem) lub pozostawanie w stanie czuwania.

Podejrzewasz zakażenie koronawirusem? Schemat postępowania

Masz objawy zakażenia koronawirusem? Niezwłocznie odizoluj się od innych osób i skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Umów się na test:

  • wybierz mobilny punkt pobrań, w którym zrobisz test,
  • zainstaluj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa,
  • czekaj na wynik – informację o wyniku testu znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta.

Pamiętaj, od czasu skierowania na test automatycznie jesteś na kwarantannie (10 dni od dnia następującego po dniu zlecenia testu).

Dodatni wynik testu oznacza, że musisz poddać się izolacji. Jeśli objawy są poważne lub Twój stan zdrowia się pogarsza, lekarz może skierować Cię do szpitala. Osoby, u których COVID-19 przebiega łagodnie, mogą być leczone w domu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: CDC; mirror.co.uk; ZOE COVID Study; pacjent.gov.pl