Obserwuj w Google News

Gorączka, kaszel, bóle mięśni - kolejność objawów COVID-19

2 min. czytania
18.08.2020 13:35
Zareaguj Reakcja

Kolejność występowania objawów odróżnia COVID-19 od innych, pokrewnych zakażeń, a nawet od grypy. Świadomość, w jakiej kolejności pojawiały się poszczególne objawy może pomóc we wczesnym rozpoznaniu zakażenia i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. 

Objawy koronawirusa - kolejność
fot. Shutterstock

Ustalono, w jakiej kolejności pojawiają się objawy choroby COVID-19:

  1. gorączka,
  2. kaszel,
  3. bóle mięśni.

Następnie występują nudności, wymioty i biegunka. 

COVID-19: kolejność objawów ma znaczenie

Specjaliści twierdzą, że kolejność dolegliwości odróżnia COVID-19 od pokrewnych jej zakażeń (SARS i MERS), a wiedza ta ułatwi szybsze rozpoznanie.

Natomiast od grypy COVID-19 odróżnia przede wszystkim duszność (spłycenie oddechu). Jednak objaw ten występuje w późniejszym etapie rozwoju tego schorzenia. Na początku dolegliwości mogą być podobne.

Zdaniem naukowców to, w jakiej kolejności pojawiają się objawy, może pomóc lekarzom we wczesnej diagnozie zakażenia koronawirusem, a wczesne rozpoznanie zakażenia może umożliwić szybkie rozpoczęcie terapii, co z kolei może zapobiec rozwojowi choroby i jej groźnych powikłań.

Badacze z University of Southern California poddali analizie 55 tys. potwierdzonych badaniami przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z ich obserwacji wynika, że u chorych zwykle najpierw występują: gorączka, kaszel i bóle mięśni - a następnie nudności i wymioty oraz biegunka. Wskazują na to również dane 1100 chorych, zgromadzone od 11 grudnia 2019 r. do 29 stycznia 2020 r. przez grupę chińskich specjalistów. Porównywano je z grupą prawie 2,5 tys. cierpiących na grypę pacjentów z Ameryki Północnej, Europy i krajów półkuli południowej.

- Ta kolejność jest szczególnie ważna, kiedy cykle chorób, takich jak grypa, nakładają się na COVID-19 - podkreśla prof. Peter Kuhn z University of Southern California.

Źródło: PAP