Obserwuj w Google News

Nowe objawy małpiej ospy. Można je pomylić z chorobą weneryczną

2 min. czytania
Aktualizacja 26.07.2022
26.07.2022 10:29
Zareaguj Reakcja

Zidentyfikowano nowe objawy mogące wskazywać na zakażenie wirusem małpiej ospy. Chodzi o zmiany skórne, które występują w miejscach intymnych. Te symptomy łatwo pomylić z chorobą weneryczną. Sprawdź, na co zwrócić uwagę. 

Małpia ospa wysypka
fot. Shutterstock

WHO wprowadziła globalny stan zagrożenia w związku z epidemią małpiej ospy. To rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która występowała dotychczas w zachodniej i środkowej Afryce. Jednak w ostatnim czasie zachorowania na tę zakaźną chorobę notuje się w wielu krajach europejskich, a także w innych krajach na świecie, w tym w Kanadzie i USA. W ostatnim okresie potwierdzono co najmniej 14 tys. zakażeń małpią ospą w 70 krajach, a w Afryce odnotowano pięć przypadków śmiertelnych. 

Chociaż ogłaszamy stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, to na razie jest to epidemia, której główne ognisko dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych, którzy mają wielu partnerów seksualnych - stwierdził szef WHO.

Ryzyko zakażenia dotyczy jednak wszystkich. Małpią ospę rozpoznano m.in. u małego dziecka i noworodka, które zaraziły się wirusem od najbliższej rodziny.

Nowe objawy małpiej ospy

Wśród objawów małpiej ospy wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według WHO – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. 

ZOBACZ: Małpia ospa - jak wygląda wysypka? [ZDJĘCIE]

Do oficjalnej listy objawów dopisano nowe symptomy, których wystąpienie może świadczyć o zakażeniu wirusem małpiej ospy.

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) rozszerzyła listę objawów o pojedynczą zmianę lub zmiany na genitaliach, odbycie i okolicy odbytu, a także zmiany w jamie ustnej. Szefowie brytyjskiego resortu zdrowia podkreślają również, że zaniepokoić powinny także objawy zapalenia odbytnicy, ból odbytu lub krwawienie z odbytu. Małpia ospa może objawiać się zaledwie jedną (pojedynczą) zmianą na skórze, nie musi to być wysypka. 

Lista objawów małpiej ospy:

  • wysoka temperatura,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • ból pleców,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • dreszcze,
  • wyczerpanie,
  • wysypka na skórze lub pojedyncze zmiany skórne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, mirror.co.uk