Obserwuj w Google News

Naukowcy ostrzegają: grozi nam epidemia śmiertelnej grypy

2 min. czytania
17.09.2021 11:11
Zareaguj Reakcja

Według niemieckich naukowców do szczególnie ciężkiej epidemii grypy może dojść już w tym sezonie. Powstrzymanie liczby zakażeń będzie możliwe jedynie dzięki szczepionkom przeciw grypie. Eksperci zalecają je również w połączeniu z trzecią dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi. Kto jest szczególnie narażony na groźną grypę?

Naukowcy ostrzegają: grozi nam epidemia śmiertelnej grypy
fot. Shutterstock

Dziennik „Tagesspiegel” informuje: tym sezonie może dojść do szczególnie ciężkiej epidemii grypy. Eksperci ostrzegają, że wirusy grypy mogły stać się bardziej agresywne. Pomóc może jedynie szczepionka.

Szczepionka na grypę razem z trzecią dawką szczepionki na COVID-19?

Według naukowców nie ma żadnych przeciwwskazań do podania obydwu szczepionek w tym samym czasie. Jak twierdzi szef Stałego Komitetu ds. Szczepień, Thomas Mertens  – Środek ostrożności polegający na rozdzieleniu dwóch szczepień nie jest już konieczny.
Thomas Mertens uważa również, że szczepionki przeciw grypie są pilnie potrzebne, ponieważ tej zimy, w przeciwieństwie do zeszłorocznej, obostrzenia dotyczące pandemii koronawirusa nie będą tak restrykcyjne.  Oznacza o, że będziemy mieli więcej okazji, by się zarazić.

Epidemia grypy: kto jest szczególnie narażony?

Szczepienia przeciwko grypie zaleca się każdemu, jednak w pierwszej kolejności powinny zaszczepić się osoby starsze i wymagające opieki. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby zmagające się z chorobami przewlekłymi. To właśnie u nich tegoroczna grypa może prowadzić do bardzo ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Bardzo ważne w przypadku tej grupy pacjentów jest także jak najszybsze przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Skuteczność szczepionek przeciw grypie

Instytut Roberta Kocha (RKI) informuje, że skuteczność szczepionek przeciwko grypie w nadchodzącym sezonie jest trudna do oszacowania. Wynika to z niedostatecznych informacji w bazie danych. To na ich podstawie została przygotowana szczepionka.
Informacje te nie były tak dokładne, jak w poprzednich latach. Minionej zimy RKI odnotował prawdopodobnie najsłabszy od dziesięcioleci sezon grypowy w Niemczech, z zaledwie kilkuset potwierdzonymi laboratoryjnie przypadkami.
Spadek liczby potwierdzonych przypadków grypy wiąże się z zeszłorocznymi restrykcjami. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zamykanie szkół, noszenie maseczek i inne metody ochrony przed koronawirusem pomogły zahamować rozprzestrzenianie się grypy.
Według szefa RKI, Lothara Wielera, epidemia grypy może nastąpić w tym samym czasie, co czwarta fala koronawirusa. Według niego szpitale już przygotowują się na taki scenariusz.
Możliwe, że w przyszłości będziemy mogli przyjmować jedną szczepionkę na grypę i koronawirusa. Dziennik „Tagesspiegel” donosi, że amerykańska firma biotechnologiczna Novavax rozpoczęła właśnie wczesne badania kliniczne nad skojarzoną szczepionką przeciwko grypie sezonowej i Covid-19.

Źródło: PAP