Obserwuj w Google News

Jak długo można nosić maseczkę ochronną, by nie zaszkodzić zdrowiu?

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
05.08.2020 07:53
Zareaguj Reakcja

Jak długo można nosić maseczki ochronne, by sobie nie zaszkodzić? Odpowiedzi na to pytanie udzielili pulmonolodzy z Andaluzji (Hiszpania). Ich zdaniem, maseczki należałoby zdejmować... po 45 minutach od ich założenia, robiąc sobie pięciominutową przerwę przed jej ponownym założeniem. 

Jak długo nosić maseczkę ochronną?
fot. Shutterstock

– Po 45 minutach od włożenia maski ochronnej powinna być ona zdjęta na krótki pięciominutowy odpoczynek – napisali specjaliści od chorób układu oddechowego. I dodali, że maksymalnie maseczkę można nosić bez zdejmowania przez 60 minut. Potem należy zrobić przerwę, zdjąć maseczkę, aby układ oddechowy mógł swobodnie pracować przez około 10 minut.

Zdaniem hiszpańskich pulmonologów, zbyt długie noszenie maseczek może prowadzić do:

– Właściwe używanie masek ochronnych polega na regularnym ich zdejmowaniu – podkreślił w komunikacje Gustavo de Luiza, szef oddziału pulmonologii szpitala Vithas Xanit Internacional w Maladze. I dodał: – W sytuacji, kiedy posiadacz maski nie może zdjąć jej przez dłuższy okres, np. cztery lub pięć godzin, zalecana przerwa powinna zostać wydłużona o 30-60 minut.

Zdaniem specjalistów, maski chirurgiczne mogą być używane maksymalnie przez 4 godziny. Zaznaczyli jednak, że w sytuacji nadmiernego zawilgotnienia materiału należy taką maseczkę wymienić wcześniej.

Zakrywanie nosa i ust, czy to maseczką i przyłbicą, jest konieczne w miejscach, gdzie jest sporo osób i nie można zachować odpowiedniego dystansu społecznego, np. w komunikacji miejskiej, na przystankach, a także w miejscach zamkniętych, a więc m.in. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, restauracjach, kawiarniach, barach (w tych ostatnich maseczkę można zdjąć przy stoliku, ale wstając od niego, ponownie należy ją założyć).

Przypomnijmy, jedyną skuteczną ochroną przed koronawirusem SARS-CoV-2 jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, gdzie mamy kontakt z innymi osobami, częste mycie i dezynfekowanie dłoni, a także zachowanie dystansu przynajmniej 1,5 m.

Źródło: PAP