Obserwuj w Google News

Małpia ospa może dawać nietypowe objawy. CDC apeluje o czujność

3 min. czytania
Aktualizacja 29.06.2022
29.06.2022 13:33
Zareaguj Reakcja

Amerykańskie CDC zaleca, by podczas diagnozowania małpiej ospy lekarze i pacjenci byli czujni. Małpia ospa może dawać objawy, które nie do końca są charakterystyczne dla tej infekcji i mogą przypominać choroby przenoszone drogą płciową. O co chodzi?

Nietypowe objawy małpiej ospy
fot. Schutterstock
  1. Typowe objawy małpiej ospy
  2. Nietypowe objawy małpiej ospy
  3. Dziwne symptomy na całym świecie
  4. Kto powinien być szczególnie ostrożny, jeśli chodzi o małpią ospę?
  5. Ile jest przypadków małpiej ospy w Europie?

Eksperci podkreślają, że sytuacja jest nietypowa. Wirus małpiej ospy należy do tej samej rodziny i rodzaju co wirus ospy prawdziwej. Daje zwykle podobne, choć łagodniejsze objawy, jak podają amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Jednak niektóre z ostatnich przypadków małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych odbiegają od zwykłego schematu, w jaki do tej pory objawiała się ta choroba. Chodzi m.in. o lokalizację wysypki.

Typowe objawy małpiej ospy

Na początku zakażenia małpia ospą u ludzi zwykle występuje gorączka, ból głowy, bóle mięśni, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie. Następnie zaczyna pojawiać się charakterystyczna dla małpiej ospy wysypka. Zmiany skórne zwykle przechodzą przez kilka etapów, początkowo wyglądają jak odbarwione plamy na skórze, następnie zgrubienia, potem pojawiają się pęcherze, które wypełniają się ropą. Na koniec wysypka pokrywa się strupami, które odpadają.

Do niedawna w przypadku małpiej ospy wysypka pojawiała się najpierw na twarzy i w jamie ustnej, a następnie na rękach i dłoniach oraz stopach i podeszwach stóp. Jednak niektóre z ostatnich przypadków ospy małpiej w Stanach Zjednoczonych odbiegają od tego schematu.

Nietypowe objawy małpiej ospy

Jak podaje CDC, ostatnio u wielu amerykańskich pacjentów wysypka pojawiała się początkowo w okolicach genitaliów i odbytu, a także na błonach śluzowych w ustach. U niektórych pacjentów wysypki te spowodowały m.in. ból w odbycie i odbytnicy,  krwawienie z odbytu, zapalenie odbytnicy oraz bolesne uczucie parcia na stolec. Takie objawy do tej pory nie były obecne w typowych opisach małpiej ospy.

Co więcej, w niektórych przypadkach wysypka u pacjentów nie pojawiała się na twarzy oraz rękach i nogach, a zmiany skórne w różnych stadiach zaawansowania czasem występowały obok siebie w tym samym miejscu ciała. W niektórych przypadkach typowe objawy grypopodobne, takie jak gorączka, obrzęk węzłów chłonnych i zmęczenie, „nie zawsze pojawiały się przed wysypką lub w ogóle się nie pojawiały”.

Dziwne symptomy na całym świecie

Podobnie dziwne symptomy ospy małpiej zaobserwowano w innych krajach dotkniętych obecną epidemią. – Teraz jest jasne, że mamy do czynienia z nietypową sytuacją, co oznacza, że nawet wirus zachowuje się nietypowo w stosunku do tego, jak zachowywał się w przeszłości – skomentował na briefingu dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

CDC podkreśla, że objawy zakażenia małpią ospą mogą teraz przypominać nie tylko te charakterystyczne dla wirusa Varicella zoster, odpowiedzialnego za ospę wietrzną, ale także niektóre zakażenia przenoszone drogą płciową, takie jak kiła i opryszczka. Jeśli pacjentowi wydaje się, że cierpi na jedną z tych chorób, należy przeprowadzić dokładne badanie skóry i błon śluzowych, w tym odbytu, pochwy i jamy ustnej, aby wykluczyć małpią ospę.

Kto powinien być szczególnie ostrożny, jeśli chodzi o małpią ospę?

CDC zaleca, by osoby, u których wystąpią potencjalne objawy małpiej ospy, skontaktowały się z lekarzem, zwłaszcza jeśli:

  • podróżowały do krajów, w których odnotowano przypadki małpiej ospy
  • miały ostatnio kontakt z osobą, która ma podobną wysypkę lub u której podejrzewa się lub zdiagnozowano małpią ospę
  • miała bliski lub intymny kontakt z otoczeniem osób, u których wystąpiło zakażenie małpią ospą.

– Każda osoba, bez względu na tożsamość płciową lub orientację seksualną, może zarazić się małpią ospą i nią zakażać – podkreślają eksperci CDC. W Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w innych krajach świata, w przypadku tej epidemii wiele zgłoszonych przypadków dotyczy gejów lub osób biseksualnych. Z tego powodu agencja podkreśla, że mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami powinni być świadomi, że wirus może rozprzestrzeniać się w ich otoczeniu.

Ile jest przypadków małpiej ospy w Europie?

Zgodnie z danymi, jakie zamieszcza na swojej stronie Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), w 2022 roku w Europie potwierdzono już ponad 4,5 tysiąca (4545) przypadków małpiej ospy. Najwięcej zachorowań odnotowano w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech i Francji.

Zgodnie z danymi ECDC, w Polsce zdiagnozowano 14 przypadków małpiej ospy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Livescience.com / Monkeypoxreport.ecdc.europa.eu / Twitter: @k_pyrc