Obserwuj w Google News

Małpia ospa a karmienie piersią. Czy to bezpieczne?

2 min. czytania
13.06.2022 09:04
Zareaguj Reakcja

Czy małpia ospa jest niebezpieczna dla dzieci i kobiet karmiących? WHO opublikowało wskazówki dotyczące karmienia piersią przez kobiety zakażone wirusem

Małpia ospa a karmienie piersią: wytyczne WHO
fot. Shutterstock
  1. Małpia ospa a karmienie piersią: jakie są wytyczne WHO?
  2. Czy istnieje szczepionka na małpią ospę i czy jest zalecana w ciąży?

Choć małpia ospa to rzadka choroba odzwierzęca występująca najczęściej w Afryce, w Europie od kilku tygodni odnotowuje się coraz więcej zakażeń. W piątek pierwszy przypadek małpiej ospy odnotowano również w Polsce. Jak rozpoznać małpią ospę? Jej początkowe objawy mogą przypominać grypę. U chorego pojawiają się kolejno: ból głowy, zmęczenie, wysoka gorączka (powyżej 38,5 st. C), powiększenie węzłów chłonnych i wysypka (na całym ciele). W przypadku rozpoznania tego typu dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem. Małpia ospa zwykle przebiega łagodnie, są pewne grupy, u których ryzyko ciężkiego przebiegu choroby jest większe. To między innymi dzieci poniżej 8 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z obniżoną odpornością

Małpia ospa a karmienie piersią: jakie są wytyczne WHO?

Nie wiadomo, czy wirus małpiej ospy może przedostać się do organizmu dziecka wraz z mlekiem matki. Ze względu na brak wystarczających danych w tej kwestii, WHO odradza karmienie piersią matkom zakażonym małpią ospą. Pomoże to zminimalizować ryzyko zakażenia noworodka. Aby nie utracić pokarmu, należy odciągać i wyrzucać mleko do czasu, gdy minie okres izolacji.

Czy istnieje szczepionka na małpią ospę i czy jest zalecana w ciąży?

Jak podaje Europejskie Centrum Kontroli Chorób (ECDC), choć szczepionka przeciw ospie wietrznej nie chroni przed małpią ospą (choroby te są wywołane przez dwa różne wirusy), dysponujemy szczepionką Imvanex, która chroni przed ospą prawdziwą i w znacznym stopniu ospą małpią. Jest ona skuteczna w 85 procentach i mogą ją przyjmować kobiety w ciąży. Podanie szczepionki do 14 dni po ekspozycji nie zapobiega chorobie, ale znacznie zmniejsza jej objawy.

Choć na razie nie ma poważnego zagrożenia epidemicznego małpią ospą, UKHSA (The UK Health Security Agency) zaleca szczepienie m.in. pracowników służby zdrowia (w tym również kobiet w ciąży). Podanie szczepionki do 14 dni po ekspozycji może nie zapobiec chorobie, ale może zmniejszyć nasilenie objawów. W tej epidemii zaleca się szczepienie kontaktów potwierdzonych przypadków, w tym pracowników służby zdrowia. Jest również oferowany personelowi medycznemu narażonemu na kontakt z przypadkami. Obie grupy obejmują kobiety w ciąży i mężczyzn.

Chociaż żadna szczepionka przeciwko ospie małp nie jest zatwierdzona w ciąży, UKHSA zaleca szczepienie kobietom w ciąży, ponieważ możliwe korzyści w zapobieganiu ospie małp przewyższają potencjalne nieznane ryzyko.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: rcog.org.uk, mothertobaby.org