Obserwuj w Google News

Lek na AIDS w jednym zastrzyku? Nowe odkrycie może być przełomem

2 min. czytania
15.06.2022 13:51
Zareaguj Reakcja

Naukowcy z Izraela ogłosili, że udało im się wynaleźć skuteczny lek na AIDS. Unikalna terapia może umożliwić całkowity powrót do zdrowia milionom chorych na całym świecie. 

Izraelscy naukowcy opracowali nowy lek na AIDS. Jak działa?
fot. Shutterstock

Choć dzięki dostępnym obecnie lekom, AIDS zmienił się z choroby śmiertelnej w przewlekłą, nadal niemożliwe jest całkowite wyleczenie. Naukowcy cały czas szukają skutecznej metody, która w pełni przywróci zdrowie chorym na AIDS. Prawdziwą rewolucją w medycynie może być nowe odkrycie izraelskich naukowców. Opracowany przez nich lek ma dostosowywać się do wirusa nawet wtedy, gdy będzie mutował. Jak to możliwe?

Jeden zastrzyk zahamuje nieuleczalną chorobę

Zespół z Uniwersytetu w Tel Awiwie na łamach pisma „Nature Biotechnology” przedstawił unikalne podejście, które może umożliwić pełne wyleczenie chorych na AIDS. Badacze zmodyfikowali limfocyty B w taki sposób, że wytwarzają przeciwciała skierowane przeciw HIV w odpowiedzi na obecność tego wirusa. Te należące do białych krwinek komórki naturalnie w organizmie produkują przeciwciała zwalczające wirusy, bakterie i inne patogeny. Powstają w szpiku, a potem wędrują do różnych narządów. Dotąd jedynie garstka naukowców na świece zajmowała się genetyczną modyfikacją limfocytów B poza organizmem.

–  Dzięki temu badaniu jesteśmy pierwsi, którym udało się tego dokonać wewnątrz ciała i skłonić je do wytwarzania pożądanych przez nas przeciwciał – mówi kierujący pracami dr Adi Barzel.

Naukowcy posłużyli się znaną metodą CRISPR, która pozwala zmieniać materiał genetyczny w precyzyjnie wybranym miejscu. Do dostarczenia tego systemu oraz odpowiedniego genu do limfocytów naukowcy wykorzystali natomiast bezpieczne wirusy.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie zmieniać limfocyty B wewnątrz ciała pacjenta. Używamy dwóch nośników wirusowych z rodziny AAV. Jeden niesie kod dla pożądanego przeciwciała, a drugi dla systemu CRISPR. Kiedy CRISPR przecina wybrane przez nas miejsce w genomie limfocytów B, nakierowuje wprowadzenie dostarczanego genu –  tego, który koduje przeciwciała przeciw wywołującemu AIDS HIV – wyjaśnia Alessio Nehmad, jeden z badaczy.

Nowy wynalazek to szansa na skuteczne leczenie i profilaktykę wielu schorzeń

Skuteczność innowacyjnej terapii potwierdziły pierwsze badania. W testach na zwierzętach wszystkie potraktowane tą terapią osobniki prawidłowo zareagowały i zaczęły wytwarzać przeciwciała. Autorzy nowatorskiego podejścia wyjaśniają, że obecnie nie ma genetycznych metod leczenia AIDS, więc możliwości związane z wynalazkiem są zdaniem badaczy „ogromne”.

– Stworzyliśmy innowacyjną terapię, która prawdopodobnie może zwalczyć chorobę po jednym zastrzyku, co oznaczałoby niesłychaną poprawę stanu pacjenta. Kiedy zmienione limfocyty B napotkają HIV, stymuluje on je do podziałów, więc wykorzystujemy podstawową przyczynę choroby do jej zwalczania. Co więcej, jeśli wirus zmutuje, limfocyty B także się odpowiednio zmienią, aby móc go dalej zwalczać.  –  wyjaśnia dr Barzel.

Twórcy metody spodziewają się, że w ciągu najbliższych lat będzie nią można już leczyć AIDS. Nową terapię będzie można też wykorzystać do leczenia innych chorób zakaźnych, a także niektórych nowotworów.

Źródło: PAP