Obserwuj w Google News

Jak odkazić mieszkanie po koronawirusie?

2 min. czytania
Aktualizacja 26.10.2020
15.10.2020 10:50
Zareaguj Reakcja

Kończysz izolację domową po zakażeniu koronawirusem i zastanawiasz się, jak odkazić mieszkanie, żeby nie narażać innych? Słusznie! Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

Koronawirus w domu
fot. Shutterstock

Zgodnie z wytycznymi GIS, należy wyłączyć z funkcjonowania pomieszczenie, w którym przebywała zakażona osoba. Umyć i zdezynfekować powierzchnie, meble, sprzęt, wywietrzyć pomieszczenie. Ważne, żeby pamiętać również o drodze do skażonego pomieszczenia - odkazić wszystkie przyciski w windzie, poręcze schodów, klamki. Podobne zasady dotyczą samochodów. Ale jak się do tego zabrać?

1. Pod koniec izolacji poproś bliskich o dostarczenie środków czystości

Pamiętaj, że koniec izolacji nie oznacza wolności. Wciąż musisz chronić innych, zakładając maseczkę i zachowując dystans społeczny. Torbę ze środkami czystości odbierz sprzed drzwi. Na stronie Ministerstwa Zdrowia znaleźć można informację: "Używać środków dezynfekujących aktywnych przeciwko wirusom". To nie czas na ekologiczne rozwiązania.

2. Usuń przedmioty osobistego użytku

Przedmioty, na których mogły pozostać wydzieliny, bez sentymentów wrzuć do foliowego worka na śmieci. Usuń chusteczki higieniczne, szczoteczkę do zębów, gąbkę do mycia ciała, szczotkę do mycia toalety, inhalator.

3. Upierz tkaniny

Pościel, ręczniki, poszewki i inne tkaniny upierz w temperaturze min. 60 stopni. Pamiętaj, żeby dokładnie wysuszyć pranie. Czyszczenie parą dywanów i chodników nie jest wymagane.

4. Umyj przedmioty kuchenne

Wszystkie szklanki, talerze, sztućce włóż do zmywarki. Umyj w temperaturze 60 stopni. Nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu większych przedmiotów, takich jak czajnik, toster, ekspres do kawy.

5. Zwróć uwagę na etykiety

Na każdym detergencie znajduje się instrukcja, jak długo dany środek powinien przebywać na czyszczonej powierzchni, żeby skutecznie ją odkazić. Dokładnie stosuj się do wskazówek.

6. Sprzątanie zacznij od najczystszego pomieszczenia

Zacznij od pomieszczenia, w którym najrzadziej przebywałeś, skończ na sypialni i łazience. Chodzi o to, żeby nie roznosić brudu z rejonów najbardziej zanieczyszczonych po całym domu.

7. Zacznij sprzątać od najwyższych półek

Drobne cząsteczki kurzu opadają niżej. Zacznij sprzątać od najwyższych pólek, stopniowo przesuwając się w dół. Na końcu dwukrotnie umyj podłogę.

8. Zachowaj czujność do końca

Wszystkie fartuchy i rękawiczki umieść w podwójnym worku na śmieci. Dokładnie umyj ręce.

9. Dokładnie przewietrz wszystkie pomieszczenia

Źródło: www.gov.pl, heath.govt.nz