Obserwuj w Google News

Szczepionka CureVac przeciw COVID-19 już w pierwszej fazie wywołała oczekiwaną odpowiedź immunologiczną u ludzi

2 min. czytania
03.11.2020 09:52
Zareaguj Reakcja

Prototyp szczepionki CureVac daje obiecujące wyniki we wstępnej fazie badań klinicznych. Wywołała oczekiwaną odpowiedź immunologiczną u ludzi już w pierwszym etapie badania. O wynikach poinformowała w poniedziałek 2 listopada niemiecka firma biotechnologiczna.

Szczepionka CureVac na Covid-19 daje pozytywne odpowiedzi.
fot. Shutterstock
  • Firma biotechnologiczna CureVac prowadzi badania nad szczepionkami typu mRNA. To nowoczesny typ szczepionki wykorzystujący sekwencję genetyczną kwasu rybonukleinowego (RNA).
  • Opracowywana szczepionka wywołuje własną odpowiedź immunologiczną organizmu przeciwko danemu wirusowi.

Na świecie prowadzone są badania nad różnymi szczepionkami przeciw COVID-19, ale najbardziej zaawansowane i obiecujące są badania nad trzema: CudeVac, chińskiej firmy CoronaVac oraz AstraZenec.

– Prototyp niemieckiej szczepionki przeciw COVID-19 wywołał u pacjentów w pierwszej fazie badań produkcję neutralizujących przeciwciał na poziomie podobnym do osób po poważnej infekcji – poinformowała firma CureVac.

– Jesteśmy bardzo podbudowani wstępnymi wynikami pierwszej fazy – skomentował w wydanym oświadczeniu szef CureVac Franz-Werner Haas. Jak zapowiedział, jeszcze w tym roku firma ma nadzieję rozpocząć ostatnią fazę badań klinicznych z udziałem dziesiątek tysięcy pacjentów. Prototyp szczepionki CureVac jest oparty na nowoczesnej technologii, stosowanej również w dwóch innych potencjalnych szczepionkach.

W badaniu dotychczas udział wzięło ponad 250 osób w wieku 18-60 lat w Niemczech i Belgii. Efekty uboczne notowane u ochotników były łagodne i występowały zwykle po otrzymaniu drugiej, ostatniej dawki szczepionki. Były to zmęczenie, bóle głowy i mięśni, dreszcze, rzadziej gorączka, które ustępowały w ciągu 24-48 godzin.

CureVac jest jedną z wielu firm pracujących nad stworzeniem szczepionki. Wczesne wyniki testów innej szczepionki przeciwko COVID-19 opracowywanej przez Uniwersytet Oksfordzki we współpracy z firmą AstraZeneca Plc wykazały, że wywołuje ona silną odpowiedź immunologiczną u osób starszych, będących grupą najbardziej zagrożoną. Wiek stał się głównym czynnikiem ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. Ponieważ jednak układ odpornościowy słabnie z wiekiem –  zachodzą obawy, że w grupie, która najbardziej potrzebuje ochrony szczepionki, może być ona mniej skuteczna.

Jeszcze w lipcu na łamach „The Lancet” opublikowano dane wskazujące, że szczepionka generuje "silne odpowiedzi immunologiczne" w grupie zdrowych dorosłych w wieku od 18 do 55 lat, utrzymujące się przynajmniej przez 56 dni. Zarazem ostrzeżono, że pozytywne testy immunogenności nie gwarantują, iż szczepionka ostatecznie okaże się bezpieczna i skuteczna u osób starszych.

Cytowany przez Reutersa Jonathan Ball, profesor wirusologii na Uniwersytecie w Nottingham, ostrzega jednak, że „ostatecznie kluczowe znaczenie ma to, czy szczepionka chroni przed poważną chorobą, o czym dowiemy się dopiero z badań fazy trzeciej”.

"Pierwsze wyniki tej próby klinicznej prowadzone były w Brazylii. Jej wyniki dowodzą, że pośród wszystkich szczepionek testowanych w tym kraju, ta o nazwie CoronaVac jest najbezpieczniejsza i ma najlepsze, najbardziej obiecujące wskaźniki" – powiedział gubernator stanu Sao Paulo, Joao Doria.

Jak poinformowała niedawno WHO, na całym świecie co najmniej 70 zespołów badawczych stara się stworzyć szczepionkę na SARS-CoV-2.

Źródło: PAP