Obserwuj w Google News

Koronawirus: skóra lekarzy zmieniła kolor podczas leczenia COVID-19

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
22.04.2020 09:45
Zareaguj Reakcja

Dwaj lekarze  – Dr Yi Fan i dr Hu Weifeng – zostali zarażeni Covid-19 podczas leczenia pacjentów w centralnym szpitalu w Wuhan w styczniu. Ich skóra – po przejściu choroby – zmieniła kolor, stała się ciemna. 

Koronawirus: lekarze narażeni na COVID-19.
fot. Shutterstock

Koronawirus: skóra lekarzy zmieniła kolor

Jak podaje brytyjskie "Metro", zakażeni lekarze to kardiolog Yi Fan oraz Hu Weifeng. Obaj zachorowali w trakcie pełnienia obowiązków w szpitalu w Wuhan, czyli mieście, w którym doszło do pierwszych przypadków COVID-19. 18 stycznia usłyszeli diagnozę i zostali zabrani do szpitala dla pacjentów z chorobami układu oddechowego.

Zmiana koloru skóry była spowodowana nierównowagą hormonalną, która miała miejsce, gdy wątroby lekarzy zostały uszkodzone przez wirusa. Chińska telewizja CCTV podaje, że odcień skóry lekarzy stopniowo pojaśnieje. Nastąpi to, gdy ich gospodarka hormonalna się ustabilizuje.

Yi Fan czuje się już dobrze, chociaż zdarzały mu się problemy z samodzielnym chodzeniem. Z kolei Hu Weifeng nadal przebywa na oddziale intensywnej terapii. Ma także trudności z mówieniem. Ich przeżycia były tak traumatyczne, że obaj mężczyźni musieli skorzystać ze wsparcia specjalisty.

 – Kiedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie [chorobę – przy. red.], zwłaszcza po tym, jak dowiedziałem się o swoim stanie, poczułem strach. Często miałem koszmary – powiedział Yi Fan w wywiadzie dla telewizji CCTV.

Dr Li Shusheng – który leczy obu pracowników służby zdrowia – podkreśla, że skóra dwóch lekarzy zrobiła się ciemna z powodu rodzaju leku, który podano im na wczesnych etapach leczenia. Dodał, że jednym z efektów ubocznych leku jest właśnie przyciemnienie koloru skóry. Obaj lekarze otrzymują wsparcie zdrowia psychicznego z powodu swoich traumatycznych doświadczeń.

Źródło:  metro.co.uk