Obserwuj w Google News

Koronawirus: objawy. Jakie są objawy zakażenia SARS-CoV-2?

2 min. czytania
25.10.2020 13:45
Zareaguj Reakcja

Jakie są objawy koronawirusa? Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia SARS-CoV-2? Sprawdź, jakie symptomy, oprócz kaszlu, towarzyszą zakażeniu wirusem, który wywołał na świecie pandemię choroby COVID-19.

Objawy zakażenia koronawirusem
fot. Shutterstock

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje u ludzi infekcję górnych dróg oddechowych - od objawów zwykłego przeziębienia, po ciężkie stany przebiegające z niewydolnością oddechową. 

Niektórzy przechodzą zakażenie bezobjawowo, inni mają lekkie objawy, a jeszcze inni chorują bardzo ciężko. Na całym świecie jest już ponad 700 tys. ofiar śmiertelnych choroby COVID-19 wywoływanej przez zakażenie koronawirusem.

Warto zatem znać objawy zakażenia, by móc je szybko rozpoznać i podjąć odpowiednie kroki, zanim stan zdrowia się pogorszy.

Koronawirus: objawy. Jak rozpoznać objawy zakażenia?

Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem to gorączka, suchy kaszel i zmęczenie, ale wiadomo już, że zakres objawów jest dużo większy. Niektóre objawy dotyczą tylko niektórych pacjentów, są mniej powszechne, przez co często lekceważone.

Objawy koronawirusa:

Niektórzy ludzie po zakażeniu mają tylko łagodne objawy lub nie mają ich wcale.

Koronawirus: objawy. Co zrobić, gdy się pojawią?

Gdy pojawią się objawy mogące wskazywać na zakażenia koronawirusem, lepiej nie zwlekać i zadzwonić na specjalną infolinię (800-190-590), do lekarza/szpitala lub stacji sanitarno-epidemiologicznej i poprosić o wskazówki dotyczące dalszego postępowania. W przypadku objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem konieczne jest przeprowadzenie testów. Wynik pozytywny oznacza konieczność izolacji (kwarantanny) na oddziale szpitalnym lub w domu.

Większość ludzi (nawet 80% proc.) dochodzi do siebie po zakażeniu bez konieczności leczenia szpitalnego. Szacuje się, że około 1 na 5 osób, które zostaną zakażone koronawirusem i zachorują na COVID-19, poważnie przechodzi chorobę, ma trudności z oddychaniem i wymaga hospitalizacji.

Tekst aktualizowany. Dodajemy do niego nowe objawy koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: wko.int,