Koronawirus a astma: ryzyko ciężkich objawów u chorych na astmę
Zakażenie koronawirusem jest szczególnie groźne dla chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym dla astmatyków. Zakażenie wirusem i rozwój choroby COVID-19 mogą nasilać objawy astmy i pogarszać stan zdrowia chorych.

Chorzy na astmę znajdują się w grupie osób, które są bardziej narażone na ciężki rozwój zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i ostry przebieg choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus.
Choroba ta atakuje płuca, które są ,,piętą Achillesową'' astmatyków. Gdy chory na astmę zarazi się wirusem, ma niestety większe ryzyko zachorowania na COVID-19.
Jaki związek z astmą ma koronawirus? Astma to proces zapalny toczący się w drogach oddechowych. Zapalenie dotyczy przede wszystkim oskrzeli, czyli dróg doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. Powoduje to duszności, świszczący oddech, kaszel, uczucie ściskania w klatce piersiowej. Koroawirus SARS-CoV-2 po wniknięciu do organizmu niszczy tkankę płucną, uszkadza pęcherzyki płucne. Zatem w przypadku astmatyków, atak na płuca jest podwojony, nasilony, a konsekwencje tego mogą być znacznie poważniejsze, niż w przypadku osób zdrowych.
Koronawirus i astma: zagrożenia
Osoby z astmą mogą być bardziej narażone na ciężkie zachorowanie na COVID-19, choroby wywoływanej przez zakażenie koronawirusem. Choroba ta może wpływać na drogi oddechowe (nos, gardło, płuca), powodować atak astmy i może prowadzić do zapalenia płuc i ostrej choroby układu oddechowego.
Najgroźniejsze w przypadku epidemii koronawirusa są przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym właśnie astma. Zakażenie koronawirusem z Wuhan powoduje takie objawy jak kaszel, wysoka gorączka, duszności, które u chorych na astmę mogą znacznie pogarszać stan zdrowia i nasilać wcześniejsze objawy. COVID-19 przebiega jako choroba układu oddechowego, podobna do grypy, ale może mieć również cięższy przebieg z ostrym zapaleniem płuc, zagrażającą życiu niewydolnością oddechową i/lub niewydolnością wielonarządową.
Z doświadczeń chińskich lekarzy wynika, że astmatycy leczeni na co dzień sterydami chorowali ciężej po zakażeniu SARS-CoV-2.
Warto wiedzieć, że zakażenie koronawirusem i wywoływana przez niego choroba COVID-19 mogą mieć cięższy przebieg u astmatyków, niż u osób zdrowych. Dlatego chorzy powinni bardziej niż osoby zdrowe zbać o swoje bezpieczeństwo i skrupulatnie przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia i placówek medycznych.
Koronawirus i astma: zapobieganie
Ponieważ nie ma szczepionki przeciw SARS-CoV-2 i leku na COVID-19, chorzy na astmę powinni bardziej niż zdrowe osoby zachowywać odpowiednie środki bezpieczeństwa, by nie zarazić się koronawirusem.
Jak zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem?
- Gdy wychodzisz z domu, trzymaj się z dala od innych osób.
- Staraj się nie chodzić w miejsca, gdzie mogą przebywać obce osoby. Gdy musisz zrobić zakupy, utrzymuj odpowiednią odległość pomiędzy sobą a innymi ludźmi.
- Często myj ręce wodą z mydłem i stosuj płyn odkażający na bazie alkoholu.
- Unikaj podróży.
- Pozostań w domu, jeśli jest to możliwe.
Wytyczne dla chorych na astmę:
- Postępuj zgodnie z planem leczenia astmy, nie odstawiaj leków - zażywaj je zgodnie z zaleceniami.
- Upewnij się, że masz odpowiedni zapas leków. Jeśli nie, poproś lekarza o wystawienie elektronicznej recepty.
- Noś ze sobą inhalator, by móc zareagować, gdy wystąpią objawy astmy.
- Unikaj tzw. wyzwalaczy astmy.
- Codziennie czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie, takie jak stoły, klamki, przełączniki światła, blaty, uchwyty, biurka, telefony, klawiatury, krany, aby chronić się przed COVID-19. Unikaj środków dezynfekujących, które mogą powodować atak astmy.
- Gdy poczujesz się źle, zauważysz u siebie objawy przeziębienia lub grypy, które dodatkowo utrudniają oddychanie, koniecznie skontaktuj się telefonicznie z lekarzem prowadzącym, szpitalem lub zadzwoń na bezpłatną infolinię: 800 190 590.
Źródło: cdc.gov; asthma.org.ouk