Obserwuj w Google News

Koronawirus a astma: ryzyko ciężkich objawów u chorych na astmę

3 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
26.05.2020 16:45
Zareaguj Reakcja

Zakażenie koronawirusem jest szczególnie groźne dla chorych na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym dla astmatyków. Zakażenie wirusem i rozwój choroby COVID-19 mogą nasilać objawy astmy i pogarszać stan zdrowia chorych. 

Koronawirus i astma: ryzyko, zagrożenia
fot. Shutterstock

Chorzy na astmę znajdują się w grupie osób, które są bardziej narażone na ciężki rozwój zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i ostry przebieg choroby COVID-19, którą wywołuje koronawirus. 

Choroba ta atakuje płuca, które są ,,piętą Achillesową'' astmatyków. Gdy chory na astmę zarazi się wirusem, ma niestety większe ryzyko zachorowania na COVID-19.

Jaki związek z astmą ma koronawirus? Astma to proces zapalny toczący się w drogach oddechowych. Zapalenie dotyczy przede wszystkim oskrzeli, czyli dróg doprowadzających powietrze do pęcherzyków płucnych. Powoduje to duszności, świszczący oddech, kaszel, uczucie ściskania w klatce piersiowej. Koroawirus SARS-CoV-2 po wniknięciu do organizmu niszczy tkankę płucną, uszkadza pęcherzyki płucne. Zatem w przypadku astmatyków, atak na płuca jest podwojony, nasilony, a konsekwencje tego mogą być znacznie poważniejsze, niż w przypadku osób zdrowych.

Koronawirus i astma: zagrożenia

Osoby z astmą mogą być bardziej narażone na ciężkie zachorowanie na COVID-19, choroby wywoływanej przez zakażenie koronawirusem. Choroba ta może wpływać na drogi oddechowe (nos, gardło, płuca), powodować atak astmy i może prowadzić do zapalenia płuc i ostrej choroby układu oddechowego.

Najgroźniejsze w przypadku epidemii koronawirusa są przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym właśnie astma. Zakażenie koronawirusem z Wuhan powoduje takie objawy jak kaszel, wysoka gorączka, duszności, które u chorych na astmę mogą znacznie pogarszać stan zdrowia i nasilać wcześniejsze objawy. COVID-19 przebiega jako choroba układu oddechowego, podobna do grypy, ale może mieć również cięższy przebieg z ostrym zapaleniem płuc, zagrażającą życiu niewydolnością oddechową i/lub niewydolnością wielonarządową.

Z doświadczeń chińskich lekarzy wynika, że astmatycy leczeni na co dzień sterydami chorowali ciężej po zakażeniu SARS-CoV-2.

Warto wiedzieć, że zakażenie koronawirusem i wywoływana przez niego choroba COVID-19 mogą mieć cięższy przebieg u astmatyków, niż u osób zdrowych. Dlatego chorzy powinni bardziej niż osoby zdrowe zbać o swoje bezpieczeństwo i skrupulatnie przestrzegać wytycznych Ministerstwa Zdrowia i placówek medycznych.

Koronawirus i astma: zapobieganie

Ponieważ nie ma szczepionki przeciw SARS-CoV-2 i leku na COVID-19, chorzy na astmę powinni bardziej niż zdrowe osoby zachowywać odpowiednie środki bezpieczeństwa, by nie zarazić się koronawirusem.

Lekarz z Centrum Medycznego CMP radzi

Jak osoby cierpiące na astmę i alergie powinny się chronić w czasie pandemii koronawirusa?

Pacjenci cierpiący na astmę i wszelkiego rodzaju alergie narażeni są na cięższy przebieg COVID-19. W czasie trwania pandemii niezwykle istotne jest, aby te osoby szczególnie o siebie dbały, regularnie przyjmując przepisane przez lekarza prowadzącego leki. W przypadku wątpliwości, związanych z leczeniem, nowych objawów czy braku leków, chorzy z astmą i alergią powinni najpierw skorzystać z teleporady. Podczas konsultacji telefonicznej lekarz może wystawić e-receptę na brakujące leki, udzielić porady lekarskiej, a nawet zmienić obrany wcześniej tok leczenia. Teraz najważniejsza jest izolacja i minimalizowanie kontaktów międzyludzkich, dlatego należy pozostać w domu i wychodzić tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

lek. med. Katarzyna Paszkiewicz

lek. med. Katarzyna Paszkiewicz

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia się koronawirusem?

 • Gdy wychodzisz z domu, trzymaj się z dala od innych osób.
 • Staraj się nie chodzić w miejsca, gdzie mogą przebywać obce osoby. Gdy musisz zrobić zakupy, utrzymuj odpowiednią odległość pomiędzy sobą a innymi ludźmi.
 • Często myj ręce wodą z mydłem i stosuj płyn odkażający na bazie alkoholu.
 • Unikaj podróży.
 • Pozostań w domu, jeśli jest to możliwe.

Wytyczne dla chorych na astmę:

 • Postępuj zgodnie z planem leczenia astmy, nie odstawiaj leków - zażywaj je zgodnie z zaleceniami.
 • Upewnij się, że masz odpowiedni zapas leków. Jeśli nie, poproś lekarza o wystawienie elektronicznej recepty.
 • Noś ze sobą inhalator, by móc zareagować, gdy wystąpią objawy astmy.
 • Unikaj tzw. wyzwalaczy astmy.
 • Codziennie czyść i dezynfekuj często dotykane powierzchnie, takie jak stoły, klamki, przełączniki światła, blaty, uchwyty, biurka, telefony, klawiatury, krany, aby chronić się przed COVID-19. Unikaj środków dezynfekujących, które mogą powodować atak astmy.
 • Gdy poczujesz się źle, zauważysz u siebie objawy przeziębienia lub grypy, które dodatkowo utrudniają oddychanie, koniecznie skontaktuj się telefonicznie z lekarzem prowadzącym, szpitalem lub zadzwoń na bezpłatną infolinię: 800 190 590.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cdc.gov; asthma.org.ouk