Obserwuj w Google News

5 przedmiotów, których należy unikać w miarę rozprzestrzeniania się koronawirusa

2 min. czytania
Aktualizacja 05.11.2020
22.04.2020 12:04
Zareaguj Reakcja

Chociaż koronawirus rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową, możliwe jest też zarażenie się poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni. Dlatego należy zachować ostrożność podczas kontaktu z tymi rzeczami codziennego użytku. 

Koronawirus: tych rzeczy unikaj, żeby nie zarazić się COVID-19.
fot. Shutterstock

Koronawirus: tych 5 rzeczy unikaj, żeby nie zarazić się COVID-19

1. Telefony komórkowe

Okazuje się, że telefony komórkowe zawierają więcej bakterii niż sedes. Według szczegółowych analiz jest na nich pięć razy więcej bakterii i zarazków niż na desce. Gdy rozmawiamy przez telefon, na jego powierzchni gromadzą się naskórek, pot, sebum oraz resztki makijażu, które – w połączeniu z ciepłem wytwarzanym przez urządzenie – stwarzają idealne środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Najważniejszą zasadą dotyczącą czyszczenia telefonu jest regularność w usuwaniu zarazków.

2. Klucze

Ponieważ są wykonane z metalu, wirus może żyć na nich do 48 godzin. Warto zwrócić uwagę również na to, gdzie je kładziemy. Najczęściej rzucamy je do torebki czy na siedzenie samochodu, nie zastanawiając się, jak wiele drobnoustrojów może się tam znajdować.

3. Bankomaty

Ekrany dotykowe bankomatów i piny są dotykane przez wiele osób i rzadko czyszczone. Banki zapewniają o regularnym odkażaniu bankomatów, zarówno w oddziałach, jak i poza nimi. Nie ma jednak pewności, czy na klawiaturze nie znajdują się niewidoczne dla oczu cząstki, zagrażające zdrowiu i życiu.

4. Pieniądze

Na gotówce i kartach, wirus może utrzymywać się  do 24 godzin. Banknoty z bankomatu też mogą być zainfekowane, więc warto pamiętać o umyciu rąk przy najbliższej możliwej okazji.  WHO w wielu komunikatach przypominało, że po kontakcie z pieniędzmi należy umyć ręce. To zalecenie higieniczne i nie należy go odczytywać w żaden inny sposób”.

5. Klamki

Klamki mogą stanowić ryzyko transmisji do 72 godzin. Często ich dotykanie jest nieuniknione, a kontakt z nimi ma wiele osób. Ważne by pozostać świadomym tego faktu i po każdym kontakcie z tym przedmiotem dezynfekować ręce.

Pamiętaj w obliczu rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 niezwykle istotna jest higiena rąk.

Źródło:  dailyhealthpost.compolitykazdrowotna.com