Obserwuj w Google News

Jest nowy wariant koronawirusa, który może wywołać kolejną epidemię

2 min. czytania
25.11.2021 09:23
Zareaguj Reakcja

W Botswanie zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa, który zdołał przedostać się do RPA i Hongkongu. Zdaniem naukowców nowy wariant SARS-CoV-2 ma wysoki potencjał mutacji i może wywołać kolejną epidemię. 

STR/AFP/East News
fot. STR/AFP/East News

Wariant B.1.1529 koronawirusa zidentyfikowany w Botswanie wywołał poważne zaniepokojenie naukowców z Imperial College London. Badacze wskazują, że wariant ten odznacza się mnogością kolców i potencjałem do mutacji.

Wariant B.1.1529 ma potencjał do wywoływania epidemii

Wariant B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, został wykryty 11 listopada w Botswanie. Trzy dni później potwierdzono jego obecność w organizmie pacjenta w RPA. Został także zidentyfikowany u 36-latka, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

- Ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem — stwierdził dr Tom Peacock z Imperial Colleague of London.

- B.1.1529 może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu — dodał dr Peacock.

Nieznany dotąd wariant koronawirusa SARS-CoV-2 mógł, zdaniem prof. Francois Balloux z Instytutu Genetyki University College London ''wyewoluować podczas przewlekłej infekcji osoby z obniżoną odpornością, prawdopodobnie u nieleczonego pacjenta z HIV/AIDS".

Naukowcy ostrzegają, że wariant ten może przyczynić się do kolejnej epidemii SARS-CoV-2 i polecają jego monitorowanie. Jednocześnie zaznaczają, że "trudno przewidzieć, na ile B.1.1529 będzie zdolny do transmisji". "Może to być na tyle nietypowy w wewnętrznej konstrukcji twór, że okaże się niezbyt przenośny" - skomentował dr Peacock.

Wiele państw na nowo otwiera granice dla podróżnych, choć Światowa Organizacja Zdrowia przestrzega, że Europa pozostaje ''w mocnym uścisku'' pandemii. Naukowcy obawiają się, że możliwość przemieszczania się ludności między kontynentami doprowadzi do rozprzestrzenienia się groźnego wariantu koronawirusa.

Prognozy WHO przewidują do 1 marca 2022 roku śmierć kolejnych 2,2 mln osób chorych na COVID-19

Źródło: PAP