Obserwuj w Google News

Interpol ostrzega: 40 państw zakupiło nieistniejące szczepionki

Alicja Bartosiak
2 min. czytania
19.08.2021 07:24
Zareaguj Reakcja

Szpitale i resorty zdrowia dały się nabrać oszustom podającym się za producentów szczepionek. Nieistniejące szczepionki na COVID-19 zostały zakupione przez 40 krajów. Interpol ostrzega kraje członkowskie.

Interpol ostrzega: 40 państw zakupiło nieistniejące szczepionki
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa jest wykorzystywana przez wielu oszustów, którzy chcą zarobić nawet kosztem zdrowia tysięcy ludzi. W ubiegłym tygodniu policja aresztowała 23 osoby zamieszane w proceder sprzedaży fałszywych maseczek. Zarobiły one na tym łącznie 1,2 mln dolarów, piorąc "brudne" pieniądze przez jeden z rumuńskich banków.

Jednak oszuści nie składają broni. Interpol ostrzegł kraje członkowskie przed oszustami, którzy zdołali już nabrać szpitale i resorty zdrowia w 40 państwach, podając się za producentów szczepionek przeciwko COVID-19. Jak podały media, szczepionki tak naprawdę nie istniały.

Jak działali oszuści?

Oszuści wykorzystywali fałszywe konta i strony internetowe w mediach społecznościowych. W co najmniej 60 przypadkach kupujący otrzymali fałszywe oferty zakupu szczepionek przeciwko COVID-19, dopuszczonych w ich kraju. Interpol przypomniał, że szczepionki przeciw COVID-19 są dystrybuowane przez przedstawicieli służby zdrowia i żadne tego typu  preparaty nie są dostępne w sprzedaży online.

Agencja podała, że celem fałszerzy byli pracownicy resortów zdrowia, z którymi nawiązywali oni kontakt za pośrednictwem prywatnych e-maili, a także telefonicznie. Podszywali się pod producentów leków lub agencje rządowe i oferowali szczepionki.

Szef Interpolu, Jurgen Stock, ostrzega

– Nawet jeśli oszustwo się nie powiodło, ważne jest, aby zostało zgłoszone policji w celu wykrycia potencjalnych powiązań – powiedział szef Interpolu Jurgen Stock i dodał: – Wraz z pandemią i wysiłkami krajów, aby bezpiecznie i szybko zaszczepić obywateli, istotne jest, by proces wdrażania szczepionek był chroniony od momentu produkcji do momentu dostawy do odbiorcy.

Źródło: PAP