Obserwuj w Google News

Flurona albo gryporona – co to za choroba? Ma związek z koronawirusem

2 min. czytania
Aktualizacja 03.01.2022
03.01.2022 10:55
Zareaguj Reakcja

Zakażenie koronawirusem nie sprawia, że stajemy się odporni na inne wirusy krążące wokół nas. Wiadomo, że można być jednocześnie zakażonym kilkoma wariantami SARS-CoV-2. W Izraelu zdiagnozowano teraz pierwszy przypadek jednoczesnej infekcji koronawirusem i wirusem grypy.

Flurona lub gryporona, zakażenie koronawirusem i grypą
fot. PAP/EPA/JAGADEESH NV

Jednoczesne zakażenie COVID-19 i wirusem grypy jest określane jako „flurona” (ang. flu + corona) albo po polsku gryporona.

Jak podał lokalny serwis informacyjny Ynetnews w izraelskim mieście Petach Tikwa zdiagnozowano pierwszy przypadek jednoczesnego zakażenia koronawirusem i  wirusem grypy u rodzącej kobiety. Kobieta nie była zaszczepiona ani na COVID-19, ani na grypę. Przedstawiciele centrum medycznego Rabin, w którym przebywa młoda matka, poinformowali, że kobieta czuje się dobrze.

W pandemii koronawirusa grypa nie odpuszcza

Izraelskie ministerstwo zdrowia bada sprawę. Służba zdrowia zakłada, że już wcześniej musiały pojawiać się przypadki podwójnego zakażenia, jednak nie zostały one wykryte.

– Jest coraz więcej kobiet w ciąży zakażonych wirusem grypy. To zdecydowanie wielkie wyzwanie, gdy kobieta z gorączką zaczyna rodzić i nie można określić czy to koronawirus czy grypa, więc leczy się je tak samo. Choroby dotyczą głównie układu oddechowego – skomentował prof. Arnon Wiżnicer, ordynator oddziału ginekologicznego centrum medycznego Rabin. Lekarz dodał, że podwójnie zakażona pacjentka nie doświadczyła ciężkich symptomów chorób.

Szpitale w Izraelu donoszą o 1849 pacjentach, którzy są aktualnie hospitalizowani w związku z komplikacjami po przebyciu w ostatnich tygodniach grypy. Wśród nich jest 605 dzieci i 124 kobiety w ciąży. Izraelskie ministerstwo zaleca szczepienia przeciw grypie.

Hospitalizacje z powodu grypy w Polsce

Jak podaje Państwowy Zakład Higieny, w Polsce między 1 a 22 grudnia 2021 r. do szpitali skierowano 605 osób z powodu grypy lub podejrzenia grypy. W całym listopadzie zeszłego roku były to jednak aż 1352 osoby. W większości przypadków powodem hospitalizacji były objawy ze strony układu oddechowego. Podobnie jak w Izraelu polskie ministerstwo zdrowia zaleca szczepienia przeciwko grypie.

– Będzie coraz więcej jednoczesnych zakażeń wirusem grypy i SARS-CoV-2 – przewiduje dr Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jedynym pewnym i wiarygodnym sposobem ich rozróżnienia są testy diagnostyczne, wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi.

Źródło: PAP / Pzh.gov.pl