Obserwuj w Google News

Do walki z Omikronem nie wystarczą szczepienia? Eksperci alarmują

2 min. czytania
16.12.2021 12:35
Zareaguj Reakcja

Zakażenia Omikronem diagnozowane są na całym świecie, pierwszy przypadek pojawił się też w Polsce. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób alarmuje: szczepionki to za mało, by wygrać z nową mutacją.

EastNews/Piotr Hukalo
fot. EastNews

We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała ostrzeżenie na temat Omikronu. Nowa mutacja rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widziano przy żadnym innym poprzednim wariancie koronawirusa.

– Rzeczywistość jest taka, że wariant ten prawdopodobnie można byłoby znaleźć w większości krajów świata, mimo że nie został tam jeszcze wykryty – mówił sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Mimo że wariant Omikron w większości przypadków przebiega łagodnie, jego wysoki wskaźnik reinfekcji sprawia, że stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla Europy, co zostało potwierdzone przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Według ekspertów istnieje bardzo wysokie ryzyko, że nowy wariant stanie się dominujący już na początku przyszłego roku.

ECDC: Omikron może doprowadzić do wielu zgonów

Zdaniem ECDC w obliczu rozwoju wariantu Omikron niezbędne są "pilne działania, ponieważ same szczepionki nie wystarczą" do walki z tym wirusem.

– W obecnej sytuacji same szczepienia nie pozwolą nam zapobiec skutkom działania wariantu Omikron, ponieważ nie ma czasu na uzupełnienie wciąż istniejących luk w szczepieniach  – powiedziała dyrektor ECDC, Andrea Ammon.

ECDC  oszacowało również zagrożenia związane z nowym wariantem koronawirusa. Podniesiono ocenę zagrożeń dla zdrowia publicznego o jeden stopień, do "bardzo wysokiego", zalecając szereg środków, w tym powrót do zdalnej pracy i zwiększoną ostrożność pod koniec roku podczas uroczystości świątecznych i noworocznych. Według Europejskiego Centrum jest "bardzo prawdopodobne", że nowy wariant spowoduje hospitalizacje i zgony w liczbach większych od tych, które pojawiały się w dotychczasowych prognozach, dotyczących jedynie dominującego obecnie na świecie wariantu Delta.

Czy możemy zahamować rosnącą liczbę zakażeń?

Według ECDC, aby nie sprawdził się najgorszy scenariusz, należy wzmacniać niefarmaceutyczne środki walki z pandemią, czyli obostrzenia. Priorytetem jest noszenie maseczek, praca zdalna, unikanie miejsc publicznych i korzystania z transportu publicznego. Uważać powinni nawet ci, którzy przyjęli wszystkie dawki szczepionki.

– Istnieje pilna potrzeba podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia transmisji, złagodzenia dużego obciążenia systemów opieki zdrowotnej i ochrony najsłabszych w nadchodzących miesiącach – alarmuje ECDC.

Źródło: PAP