Długi covid: objawy dotyczą co trzeciego pacjenta. Nowe badania
Długi covid, czyli zespół dolegliwości pojawiających się po przechorowaniu koronawirusa, dotyka coraz więcej osób. Jakie objawy najczęściej zgłaszają ozdrowieńcy? Najnowsze badania pokazują rzeczywistą skalę problemu.

Długi covid, nazywany także zespołem postcovidowym, może utrzymywać się przez wiele miesięcy po wyzdrowieniu. Najczęściej występujące objawy długiego covidu to wycieńczające zmęczenie, duszności, nawracające bóle głowy, dyskomfort w klatce piersiowej oraz zaburzenia pamięci i koncentracji. Konkretne objawy są kwestią indywidualną. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego postanowili sprawdzić, z jakimi dolegliwościami najczęściej walczą ozdrowieńcy.
Naukowcy: objawy długiego covidu dotyczą niemal połowy ozdrowieńców
Według badań przeprowadzonych przez naukowców, dolegliwości związane z długim covidem dotykają aż 37 procent ozdrowieńców. Badania opierają się na dokumentacji medycznej 270 tysięcy Amerykanów, którzy przeszli koronawirusa, co pomogło przedstawić realną skalę zjawiska. Naukowcy podkreślają, że wcześniejsza wiedza na temat długiego covidu opierała się na analizach dotyczących mniejszych grup ozdrowieńców.
Najczęściej zgłaszany problem: zaburzenia psychiczne
Największym problemem po przechorowaniu COVID-19 jest znaczne pogorszenie kondycji psychicznej. Ozdrowieńcy najczęściej zgłaszają niepokój i depresję (dolegliwości te pojawiły się aż u 15 proc. badanych). U osób, które zmagały się z zaburzeniami psychicznymi przed zachorowaniem na koronawirusa, pogłębiły się symptomy chorób. Ozdrowieńcom dokuczają także problemy z oddychaniem (8 procent) i bóle brzucha (8 proc.). U 6 procent badanych pojawiają się bóle w klatce piersiowej i zmęczenie.Wśród pozostałych odnotowanych symptomów wymieniono m.in. bóle głowy i mięśni oraz zaburzenia pamięci, snu i koncentracji.
Długi covid: kto jest w grupie ryzyka?
Syndrom postcovidowy najczęściej występuje u osób, które ciężko przechodziły zakażenie koronawirusem. Nie jest to jednak regułą. Wyniki badań potwierdziły, że na symptomy długiego covidu narażony jest znaczny odsetek osób we wszystkich grupach wiekowych, niezależnie od płci, wykazały jednak pewne różnice w najczęściej doznawanych objawach.
Mężczyźni i osoby starsze (obu od płci) częściej doświadczały problemów z oddychaniem i zaburzeń neurologicznych. Na bóle głowy, brzucha oraz niepokój i depresję cierpiały zaś częściej kobiety i młodsze osoby.
Źródło: PAP