Długi covid dotyka kilkanaście milionów osób w Europie. Niepokojący raport WHO
WHO alarmuje: kilkanaście milionów ludzi w Unii Europejskiej mogło doświadczyć objawów Covid-19 podczas pierwszych dwóch lat pandemii. Jakie dolegliwości są najczęstsze?

Covid-19 wpływa nie tylko na oddychanie. Choroba obciąża wiele układów w naszym organizmie, w tym układ nerwowy, pokarmowy, moczowy, krążenia. Niektóre dolegliwości chorobowe utrzymują się jeszcze przez wiele miesięcy od wykrycia infekcji. To, jak szybko dojdziemy do zdrowia, jest kwestią indywidualną, jednak okazuje się, że długi covid jest bardziej powszechnym problemem, niż sądzono. U milionów osób utrzymujące się objawy mogą też prowadzić do trwałego wyniszczenia organizmu.
Wiedza o tym, ile osób walczy z długotrwałymi skutkami choroby, pomaga lepiej przygotować system opieki zdrowotnej. Organizacja Institute for Health Metrics and Evaluation, na zlecenei WHO, zebrała dane dotyczące dokładnej liczby Europejczyków, u których występuje long covid. Dane są zatrważające.
Ile dokładnie osób zmaga się z długim covidem?
– Co najmniej 17 milionów ludzi w Unii Europejskiej mogło doświadczyć długich objawów Covid-19 podczas pierwszych dwóch lat pandemii; częściej dotyczy to kobiet niż mężczyzn – powiedział we wtorek Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę podczas konferencji w Tel Awiwie.
Jak napisano w raporcie, przynajmniej 17 milionów osób spełniało kryteria WHO długiego Covid-19 - z objawami trwającymi co najmniej trzy miesiące w 2020 i 2021 roku. Badania nie udzieliły odpowiedzi na pytanie, czy objawy długiego Covid-19, które utrzymują się, nawracają lub po raz pierwszy pojawiają co najmniej miesiąc po zakażeniu koronawirusem, były częstsze u osób zaszczepionych czy niezaszczepionych.
Badania wskazują też, że kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni doświadczają długiego COVID-19. Ryzyko wzrasta też, jeżeli objawy infekcji są ciężkie i pacjent wymaga hospitalizacji. Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna może cierpieć na długi Covid-19 – wskazuje badanie.
Eksperci podkreślają jednak, że większość ludzi przechodzących Covid-19 w pełni zdrowieje. Długoterminowe objawy choroby rozwijają się u 10-20 proc. chorych. Najczęściej są to:
- duszności
- zmęczenie
- zaburzenia funkcji poznawczych
Źródło: PAP