Czy zakażenie glistą ludzką może przypominać przeziębienie?
Kaszel, chrypka, duszność i ogólne osłabienie to objawy przeziębienia, ale nie tylko. Podobne symptomy może dawać zakażenie glistą ludzką. Jak rozróżnić te dwie choroby? Podpowiadamy.

- Jak pasożyty dostają się do naszego organizmu?
- Jakie objawy mogą sugerować zakażenie pasożytami?
- Jak uniknąć zakażenia pasożytami?
Zakażenie jajami glisty ludzkiej (łac. Ascaris lumbricoides hominis) może przypominać przeziębienie. Objawami, które zwykle pojawiają się w przypadku zakażenia tymi pasożytami, są:
- uporczywy kaszel,
- chrypka,
- duszność.
Oprócz tego mogą się również pojawić:
- wysypka i świąd skóry,
- nadpobudliwość,
- zaburzenia snu (trudność w zasypianiu),
- zapalenie wątroby,
- żółtaczka.
Aby zrozumieć, co ma kaszel wspólnego z pasożytami, musimy prześledzić mechanizm zakażenia nimi.
Jak pasożyty dostają się do naszego organizmu?
Jaja glisty ludzkiej dostają się do jelit wraz z pożywieniem (np. podczas jedzenia niemytych owoców czy warzyw), dotykania brudnymi rękoma ust lub podczas wdychania powietrza podczas suchej, wietrznej pogody (np. przechodząc obok pola z obornikiem, gdy wzbiją się tumany kurzu, a wraz z nim jaja pasożytów). W jelicie wylęgają się z nich larwy, które przez ściany jelit dostają się do krwi, a następnie do wątroby i do płuc. Z płuc przechodzą przez ścianę oskrzeli (tam, gdzie kończy się część chrząstkowa oskrzeli), a następnie larwy przez oskrzela, tchawicę i krtań przedostają się do gardła. Pokonując tę drogę, drażnią receptory kaszlowe, co skutkuje uporczywym kaszlem, którego nie da się wyciszyć żadnym lekiem. To wtedy dochodzi do ponownego połknięcia larw. Znowu dostają się one do jelita, ale tym razem w nim dojrzewają, kopulują i składają jaja. Trwa to około 2 tygodni. Jaja składane przez dojrzałe pasożyty w przewodzie pokarmowym są wydalane z kałem.
Jakie objawy mogą sugerować zakażenie pasożytami?
W trakcie tej wędrówki pasożyty wywołują obrzęki i odczyny zapalne w narządach, z którymi mają do czynienia (m.in. w jelitach, wątrobie, płucach, oskrzelach, krtani, gardle, a nawet w mózgu lub w skórze). W efekcie pojawiają się objawy, które mogą przypominać przeziębienie (kaszel, duszność, chrypka, czasami nawet krwioplucie), ale nie tylko. Przy zakażeniu pasożytami mogą pojawić się problemy skórne (wysypka i świąd skóry), problemy z koncentracją, nadpobudliwość, a także problemy ze snem. U dzieci mogą pojawić się zaburzenia ze strony układu nerwowego, m.in. konwulsje, ataki epileptyczne.
W zaawansowanej fazie choroby (glistnica) mogą pojawić się również bóle brzucha, wymioty, biegunki lub uporczywe zaparcia, wzdęcia. Chory może cierpieć na anemię, chudnąć, a w przypadku masowego zakażenia może dojść do całkowitego braku drożności jelita. Zabłąkane larwy mogą zagnieździć się również w nietypowych dla glisty ludzkiej narządach, np. w oku, uchu, mózgu, wątrobie, śledzionie. Tam otorbiają się, tworząc tzw. guzki robacze.
Jeśli więc pojawią się wymienione powyżej objawy, a żadne leczenie objawowe nie pomaga, warto wykonać badanie kału na obecność jaj pasożytów lub badanie krwi na obecność przeciwciał swoistych IgG produkowanych przez organizm po kontakcie z pasożytami. Jeśli diagnoza się potwierdzi i okaże się, że jesteśmy zarażeni glistą ludzką. Lekarz zleci odpowiednie leczenie (m.in. podanie środków przeciwpasożytniczych).
Jak uniknąć zakażenia pasożytami?
- Należy zadbać o odpowiednią higienę. Chodzi nie tylko o dokładne mycie dłoni przed dotknięciem twarzy lub ust, ale również o dokładnie mycie produktów spożywczych przed ich zjedzeniem.
- Unikanie miejsc, w których istnieje ryzyko wdychania jaj pasożytów (obora, pola, na których wysypano obornik), zwłaszcza w porze suchej.
- Poprawienie stanu mikrobioty jelitowej oraz wsparcie układu odporności. Dzięki temu, jaja pasożytów, nawet jeśli dostaną się do jelita, zostaną w nim zniszczone przez nasz układ immunologiczny oraz bakterie wchodzące w skład mikroflory jelitowej.
Źródło: "Oswoić alergię. Skąd się biorą uciążliwe dolegliwości i jak sobie z nimi radzić", dr n. med. Danuta Myłek, Wydawnictwo Burda Książki 2018