Obserwuj w Google News

COVID-19: za wyniszczenie organizmu odpowiada ACE2

2 min. czytania
Aktualizacja 26.10.2020
13.07.2020 14:33
Zareaguj Reakcja

COVID-19 atakuje nie tylko płuca, ale też serce, mózg, nerki, wątrobę, a nawet skórę. Naukowcy rozwikłali kolejny mechanizm, który przyczynia się do ciężkiego przebiegu choroby.

COVID-19
fot. Shutterstock

COVID-19 to nie "nietypowe zapalenie płuc", ale "choroba wielonarządowa" - przekonują lekarze. W sukurs lekarzom przychodzą naukowcy, którzy przybliżają proces ataku koronawirusa na poziomie komórkowym.

COVID-19 atakuje cały organizm

Koronawirus SARS-CoV-2 atakuje cały organizm: nie tylko płuca ale też mózg, serce, nerki i wątrobę, a nawet skórę

- Lekarze powinni myśleć o COVID-19 jako o chorobie wielonarządowej - przekonuje dr Aakriti Gupta, kardiolog z Columbia University Irving Medical Center.

Z najnowszego raportu Columbia University Irving Medical Center w Nowym Jorku wynika, że jednym z kluczowych czynników do zrozumienia COVID-19 jest ACE2.

Co to jest ACE2?

ACE2 to receptor znajdujący się na powierzchni komórek nabłonkowych pęcherzyków płucnych, komórek nabłonka błony śluzowej jelita cienkiego, naczyń krwionośnych, w sercu, nerkach, wątrobie oraz trzustce.

ACE2 ma kluczowe znaczenie dla regulacji stanów zapalnych. Koduje enzym o nazwie konwertaza angiotensyny 2 (ANG II), który zwiększa ciśnienie krwi i przyczynia się do uszkodzenia wyściółek naczyń krwionośnych i tkanek. ACE2 przekształca ANG II w inne cząsteczki, przeciwdziałając negatywnym skutkom. Gdy koronawirus SARS-CoV-2 wiąże się z ACE2, uniemożliwia ACE2 wykonywanie swojej normalnej funkcji.

The Conversation/CC BY-SA
fot.

Biorąc pod uwagę rolę ACE2 w podatności na zarażenie SARS (w latach 2002-2003), naukowcy od dawna podejrzewali, że czynnik ten może pełnić ważną rolę w przebiegu SARS-CoV-2. Wciąż brakowało jednak dowodów.

W najnowszym raporcie zespołu badaczy z Columbia University Irving Medical Center znaleźć można potwierdzenie tej tezy: "Koronawirus może używać ACE2 do chwytania się i infekowania komórek" - zawyrokowali autorzy raportu opublikowanego w czasopiśmie Nature Medicine.

"Odkrycie to sugeruje, że uszkodzenie wielu narządów może wystąpić przynajmniej częściowo z powodu bezpośredniego, wirusowego uszkodzenia tkanek” - wyjaśniają uczeni.

Autorzy analizy przytaczają także dwa inne mechanizmy, odpowiadające za gwałtowny przebieg COVID-19:  "burzę cytokinową", stanowiącą nadmierną reakcję organizmu na zakażenie koronawirusem, oraz "ciche niedotlenienie", powodujące zwiększoną gęstość krwi i podatność na powstawanie zakrzepów.

To może cię zainteresować:

Źródło: edition.cnn.com, theconversation.com