Obserwuj w Google News

COVID-19: wariant alfa u psów i kotów może uszkodzić ważny narząd

2 min. czytania
08.11.2021 14:49
Zareaguj Reakcja

Wariant alfa wirusa SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się bardzo szybko, a zakażenie wiąże się z ryzykiem groźnych powikłań. Naukowcy odkryli, że szczególnie niebezpieczny jest dla zwierząt domowych, u których może powodować uszkodzenie serca. 

Wariant alfa u psów i kotów może uszkodzić ważny narząd
fot. Shutterstock

Wiadomo, że zwierzęta domowe mogą zarazić się koronawirusem. W ich przypadku choroba ma podobny przebieg, jak u ludzi. Niektóre zwierzaki przechodzą COVID-19 bezobjawowo, a u innych może pojawić się gorączka, problemy z oddychaniem, kaszel i wyczerpanie. Ryzyko zachorowania zwiększa sterylizacja oraz bliski kontakt z właścicielem. Chorujący właściciel kota lub psa powinien odizolować się od zwierzaka, a jeżeli nie ma takiej możliwości, niezbędne jest używanie maseczki. Oczywiście dotyczy to jedynie ludzi – zwierzętom nie należy zakładać masek ochronnych. Właściciele psów i kotów chorzy na COVID-19 powinni również  zwracać uwagę na przestrzeganie zasad higieny.

Zarażenie zwierząt domowych wirusem SARS-CoV-2 może mieć groźne implikacje dla ich zdrowia, dlatego tak ważna jest ich ochrona. Gatunkiem, który jest najbardziej narażony na COVID-19 są koty. Najnowsze badania wykazały, że zwierzęta domowe mogą zakażać się wariantem alfa wirusa SARS-CoV-2 od swoich właścicieli, a infekcja ta może prowadzić u nich do poważnych problemów z sercem.

Wariant alfa SARS-CoV-2 groźny dla serca kotów i psów

Jak ujawniło nowe badanie opublikowane na łamach „Veterinary Record”, wariant alfa, powszechnie znany jako wariant brytyjski lub B.1.1.7., jest szczególnie niebezpieczy dla serca psów i kotów. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z francuskiego Université de Montpellier oraz brytyjskiego The Ralph Veterinary Referral Centre. Zbadali oni  ryzyko zakażenia zwierząt domowych (psów i kotów) wariantem alfa wirusa SARS-CoV-2.

Zauważyli, że większość pupili, u których rozwinęły objawy choroby i które miały pozytywny wynik w teście PCR, mieszkały z właścicielami, którzy kilka tygodni wcześniej także przeszli COVID-19.

Naukowcy: pierwsze objawy COVID-19 u zwierząt dotyczą układu krążenia

Jak stwierdzili naukowcy, u zwierząt pierwsze objawy choroby wiązały się zazwyczaj z układem krążenia, a nie układem oddechowym. Psy i koty najczęściej wykazywały oznaki choroby serca, w tym ciężkiego zapalenia mięśnia sercowego.

Jak mówi główny autor publikacji, Luca Ferasin – Nasze badanie identyfikuje pierwsze przypadki kotów i psów dotkniętych wariantem alfa COVID-19 i podkreśla, dobitniej niż cokolwiek wcześniej, że ryzyko zakażenia zwierząt domowych SARS-CoV-2 jest realne, choć na szczęście nieduże. Pokazało również, że zwierzęta te charakteryzują się nietypowymi objawami klinicznymi, czyli poważnymi nieprawidłowościami ze strony serca, co jest dobrze rozpoznanym powikłaniem u ludzi dotkniętych COVID-19. To, co u ludzi może być powikłaniem lub objawem późnym, u kotów i psów może towarzyszyć początkowi infekcji – dodaje.

Na koniec naukowiec podkreśla, że na szczęście zakażenie koronawirusem u zwierząt domowych pozostaje stosunkowo rzadkim stanem.
– Dodatkowo nasze obserwacje pozwalają sądzić, że przeniesienie infekcji następuje z ludzi na zwierzęta domowe, a nie odwrotnie – podsumowuje.

Źródło: PAP